Pri kybernetickej bezpečnosti by mal každý začať od seba
Pri kybernetickej bezpečnosti by mal každý začať od seba. Dôležité je uvedomovať si následky toho, čo by sa v súvislosti s naším konaním na internete mohlo stať. Aj to zahŕňa pojem kybernetická hygiena.
Na začiatok je podľa IT expert Vladimír Palečka podstatné si uvedomiť, že všetko, čo je publikované na internete, už odtiaľ nikdy nezmizne.
„Keď dám fotku na Facebook, Twitter, Instagram, bude tam navždy, môžem to zmazať ako chcem, stopa tam navždy zostane,“ vysvetlil.
[article slug=”podvodnici-vydierajuci-pornom-si-vylepsili-slovencinu”][/article]Odhalenie hesiel
Aj prihlasovanie na internet mimo domova by mali sprevádzať otázky o tom, či je sieť zaheslovaná a ako je kontrolovaná. „Keď mám na počítači citlivé údaje alebo mám heslá, ktoré sú menami mojich rodinných príslušníkov, tak je veľká pravdepodobnosť, že za pár sekúnd moje heslá odhalia,“ varoval Palečka.
Ako doplnil, hrozby a trendy je potrebné neustále sledovať. „Treba si zvykať na to, že je to súčasť každodenného života,“ poznamenal. Dôležité je počúvať rady odborníkov, zaujímať sa. Často však môžu byť podnetné a poučné aj skúsenosti iných. Ako príklad uviedol zálohovanie, neraz k nemu podľa neho používateľ pristúpi až po tom, ako príde o všetky údaje.
Miliardový biznis
Kybernetická kriminalita podľa Palečku neustále rastie a stala sa miliardovým biznisom. Terčom útočníkov sú okrem jednotlivcov a súkromného sektora aj štátne inštitúcie, ako sú nemocnice či elektrárne.
Ako pripomenul, aj v tejto oblasti je potrebné spájať sily jednotlivých zložiek, keďže štát nemôže zabezpečiť ochranu všetkým.
Čítajte aj:
- Ženy a dievčatá pociťujú väčšie riziko útokov v online priestore
- Najdôležitejší po pripojení na internet je sedliacky rozum
- Internetové verbálne útoky môžu skončiť aj väzením
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
V mestskej časti Myslava sa uskutočnila modernizácia verejného osvetlenia, ktorá má zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky a chodcov.