Pri rezervácii individuálneho ubytovania treba dávať pozor na podvodné ponuky, radí expertka
Pri rezervácii individuálneho ubytovania cez internet je potrebné dávať si pozor na podvodné ponuky neexistujúcich víl a apartmánov na rezervačných portáloch. Riaditeľka Európskeho spotrebiteľského centra v Slovenskej republike (ESC) na Ministerstve hospodárstva SR Katarína Zalaiová hovorí, že najlepšou ochranou pred podvodmi je pozornosť pri rezervácii. Ľudia by si mali overiť či vila alebo apartmán skutočne existuje. Pokiaľ ich internetový vyhľadávač nezobrazí na základe ich adresy v popise ponuky, podľa odborníčky treba kontaktovať prenajímateľa a požiadať ho o presné súradnice. „Následne využite online nástroje, ktoré umožňujú overiť či daná adresa existuje a či fotky a umiestnenie apartmánu alebo vily zodpovedajú realite,” uviedla Zalaiová.
Ak nie je možné uhradiť cenu za prenájom, alebo jej väčšiu časť až priamo na mieste pri nástupe na ubytovanie, no prenajímateľ trvá na úhrade vopred, je vhodné uprednostniť platbu kartou cez zabezpečenú platobnú bránu tretej strany. Zalaiová zároveň odporúča vyhnúť sa platbe vopred prevodom na účet. „V prípade platby kartou sa totiž môžete pri podvode obrátiť na svoju banku a požiadať o vykonanie spätného zaúčtovania platby tzv. chargebacku,” priblížila. Pre minimalizáciu rizika zneužitia osobných údajov a platobnej karty expertka radí, aby sa spotrebitelia nenechali zlákať na komunikáciu s osobou inzerujúcou prenájom ubytovania mimo zabezpečenej platformy. „A nikdy neplaťte kartou prostredníctvom odkazu, ktorý vám doručí v e-mailovej správe, sms alebo prostredníctvom četových aplikácií. Pozornosť zbystrite najmä v prípade podozrivo nízkej ceny ponúkaného ubytovania,” upozornila Zalaiová.
Pri rezervácii ubytovania individuálne, ale aj v rámci zájazdu je tiež dôležité neorientovať sa výlučne podľa fotografií v ponuke, nemusia sa zhodovať celkom so skutočnosťou. Istý spotrebiteľ neuspel s reklamáciou z dôvodu, že rezervovaná izba síce mala balkón, ale so strieškou, čo nezodpovedalo fotografii v ponuke. „Rovnako je dobré overiť si, či je popis ubytovania na online portáli zhodný s popisom priamo na stránke poskytovateľa ubytovania, čím sa môžete vyhnúť podobnej nepríjemnej situácii, aká sa stala ďalšiemu spotrebiteľovi, ktorý až keď sa ubytoval zistil, že prístup do súkromnej kúpeľne patriacej k jeho apartmánu je zo spoločnej chodby,” dodala Zalaiová s tým, že v popise ubytovania na stránke portálu to nebolo uvedené.
Zdroj: (SITA, be;qq)
Odporúčané články
V piatok 29. novembra sa v Košiciach opäť otvára populárne klzisko pod holým nebom v čarovnom prostredí Mestského parku. Svojim návštevníkom ponúkne nezabudnuteľnú atmosféru a možnosť užiť si zimné radovánky priamo v centre mesta.
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Novozvolený prezident Spojených štátov Donald Trump v pondelok oznámil, že plánuje zablokovať plánovaný predaj americkej oceliarskej firmy U.S. Steel japonskej spoločnosti Nippon Steel, ktorá má hodnotu 15 miliárd dolárov. Trump zároveň prisľúbil obnoviť silu amerického priemyslu prostredníctvom daňových stimulov a ciel.