Pri transformácii dopravy na inteligentnú mobilitu pomôžu vyspelé komunikačné a informačné technológie
Pri transformácii dopravy na jej vyššiu formu, na inteligentnú mobilitu, pomôžu vyspelé komunikačné a informačné technológie. Inteligentná mobilita by mala byť ekologickejšia, bezpečnejšia a efektívnejšia. To je hlavným cieľom Stratégie pre inteligentnú a udržateľnú mobilitu Slovenska s víziou smerovania dopravy na Slovensku do budúcnosti, ktorú v stredu schválila vláda.
Presmerovať dopravy na ekologickú, inteligentnú a udržateľnú má umožniť príslušný plán. Dokument nadväzuje na návrh Akčného plánu digitálnej transformácie Slovenska na roky 2019 – 2022 a tiež na programové vyhlásenie vlády.
Stratégia sa zameriava na všetky módy dopravy v podmienkach Slovenskej republiky a predstavuje možnosti budovania udržateľnej, inteligentnej a odolnej dopravy na Slovensku. Vzhľadom na výzvy pri riešení klimatickej krízy, úzko spojenej s dopravou, reflektuje na strategické smerovanie Európskej únie s prihliadnutím na osobitosti a potreby Slovenska. Prijatie stratégie otvorí možnosti prijatia čiastkových krátkodobých akčných plánov pre adresnejšie a efektívnejšie naplnenie jej cieľov.
Materiál prepája subjekty verejnej správy a určuje smerovanie inteligentnej mobility Slovenska v dlhodobom časovom horizonte tridsiatich rokov. Zároveň svojimi cieľmi a míľnikmi pretavuje oznámenia Európskej komisie od názvom Stratégia pre udržateľnú a inteligentnú mobilitu – nasmerovanie európskej dopravy do budúcnosti.
Zdroj: (SITA, be;it)
Odporúčané články
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.