Pri zrážkach s vlakom zahynuli v apríli tri osoby

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) evidujú v období od 4. apríla do pondelka 2. mája šesť zrážok vlaku s osobami. Tri z nich sa skončili smrťou. V rovnakom období sa s vlakmi zrazilo aj šesť motorových vozidiel. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová.
Dňa 27. apríla takmer narazil vlak do autobusu zablokovaného medzi uzatvorenými závorami na železničnom priecestí medzi Michaľanmi a Slovenským Novým Mestom (okres Trebišov). Rušňovodič zrážke zabránil núdzovým brzdením, pričom ostal stáť približne 20 metrov pred autobusom. „ŽSR vyzývajú verejnosť k opatrnosti pri pohybe v blízkosti železničnej trate. Vlak je obrovský kolos, ktorý môže mať brzdnú dráhu v závislosti od rýchlosti aj viac ako kilometer a následky zrážky s ním bývajú fatálne,“ ozrejmila Feik Achbergerová.
Železnice evidujú aj prípady vandalizmu, preto upozorňujú aj na negatívne dôsledky poškodzovania železničnej infraštruktúry, ktoré môžu viesť až k ublíženiu na zdraví či k strate ľudského života. Vandali tiež svojim konaním obmedzujú plynulý chod železničnej dopravy.
Zdroj: (SITA, kh;jme)
Odporúčané články

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

V utorok 2. apríla 2025 zasahovali trebišovskí profesionálni aj dobrovoľní hasiči pri rozsiahlom požiari, ktorý vypukol v chatovej oblasti mesta Sečovce.

Prelom apríla a mája patrí tradične oslavám Dňa mesta Košice. Deň mesta sa viaže na významnú historickú udalosť, ktorá sa stala 7. mája 1369, keď kráľ Ľudovít Veľký udelil mestu historicky prvú erbovú listinu. Stalo sa tak vôbec prvýkrát v dejinách, keď niektorý z európskych panovníkov udelil erb mestu. Táto skutočnosť sa stala v roku 1995 základom pre vznik osláv, ktoré sa z dôvodu záujmu verejnosti z pôvodného jedného dňa postupne rozšírili maratón podujatí.