Pri zrútení hotela využívaného na karanténu v Číne zahynuli štyria ľudia
AKTUALIZOVANÉ
Najmenej desať ľudí zahynulo a ďalších 23 zostáva nezvestných po tom, čo sa v sobotu (7. 3.) večer vo východočínskej provincii Fu-ťien náhle zrútil hotel využívaný na karanténu a lekárske pozorovanie osôb, ktoré prišli do styku s ľuďmi infikovanými novým druhom koronavírusu.
O najnovšej bilancii informovala v nedeľu (8. 3.) agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie pekinského ministerstva pre zvládanie krízových situácií.
V troskách hotela v prímorskom meste Čchüan-čou zostalo pôvodne uviaznutých 71 ľudí. Z nich sa doteraz podarilo zachrániť 38 osôb. Väčšina z vyslobodených bola hospitalizovaná, niektorí z nich mali aj zranenia vážneho charakteru, spresnilo ministerstvo.
[ad][/ad]Príčina zatiaľ neznáma
Príčina pádu sedempodlažnej budovy je predmetom vyšetrovania – majiteľa hotela zadržala polícia, píše čínska tlačová agentúra Sinchua. Na záchranných prácach sa zúčastnilo vyše tisíc požiarnikov a sedem záchranárskych psov.
Budova bola postavená v roku 2013 a v júni 2018 otvorená ako hotel so 66 izbami s názvom Xinjia Express. Iba nedávno ju premenili na karanténne centrum pre osoby podozrivé z nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, približuje oficiálny čínsky denník Žen-min ž’-pao.
Čínske mestá izolujú
V hoteli bolo aktuálne na lekárske pozorovanie umiestnených dovedna 58 ľudí z epidémiou postihnutých oblastí. Čínske mestá v súčasnosti vo veľkej miere izolujú osoby pochádzajúce z provincie Chu-pej, kde je koronavírus najviac rozšírený, a dávajú ich do 14-dňovej karantény.
V čase zrútenia budovy sa v nej okrem pacientov a zamestnancov hotela nachádzali aj pracovníci z autoopravovne sídliacej v objekte, spresňuje AP.
Čína, kde sa nový druh koronavírusu objavil celosvetovo prvýkrát vlani v decembri, potvrdila zatiaľ viac než 80-tisíc prípadov jeho nákazy, čo je najväčší počet zo všetkých krajín sveta, približne 75 percent.
Zatiaľ na túto infekciu zomreli v krajine podľa najnovších údajov celkovo vyše tri tisícky ľudí. Väčšina ľudí ochorela na koronavírus vo Wu-chane, vnútrozemskom meste vzdialenom približne 670 kilometrov severozápadne od osemmiliónového veľkomesta Čchüan-čou.
Čítajte aj:
- Talianska vláda oznámila uzavretie Lombardska a ďalších oblastí
- V krajinách Európy stúpa počet nakazených koronavírusom nového typu
- Počet nakazených v Česku sa zvýšil na 21. Krajina sprísňuje opatrenia
- Výsledky testov na koronavírus sú pozitívne u ďalších dvoch Slovákov
(TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.
Prvá tohtoročná snehová nádielka v Košiciach vyvolala medzi obyvateľmi rôznorodé reakcie. Diskusia v komentároch pri príspevku KOŠICE: DNES na sociálnych sieťach ukázala, že názory na prístup mesta k zimnej údržbe sa líšia, pričom nechýbal ani humor a irónia.