Vo Východoslovenskej galérií si môžete pozrieť dve zaujímavé výstavy
Rozsiahly výstavný projekt umeleckej rodiny Klimkovičovcov si od 24.6. 2021 do 30.1. 2022 si môžete pozrieť vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej 27 v Košiciach.
Vychádza z výskumu kurátorov výstavy Štefánie Ďuricovej a Miroslava Klebana, ktorí čerpali z kolekcie umenia 19. storočia. V tomto období táto viacgeneračná rodina pôsobila a zaslúžila sa o pozdvihnutie umeleckej tradície v regióne Košíc. Ten sa vďaka ich pôsobeniu dostal na kultúrnu mapu Rakúsko-Uhorskej monarchie a z Košíc sa stalo vibrujúce centrum umeleckého života. Prvým významnejším umeleckým členom rodiny bol Florián starší, ktorého syn Ignác sa stal košickým občanom a svoj talent po ňom zdedili aj jeho synovia. Bratia Vojtech a František založili prvú súkromnú umeleckú školu na území dnešného východného Slovenska. Taktiež založili aj prvý muzeálny spolok, z ktorého sa vyvinulo Hornouhorské múzeum. Vznik múzea predstavoval položenie základov dvoch významných inštitúcií- Východoslovenskej galérie a Východoslovenského múzea. Vďaka súbežnej pedagogickej činnosti vychovali viacerých významných umelcov na prelome 19. a 20. storočia (Júliusa Bencúra, Leopolda Štefana Horowitza či Ľudovíta Čordáka).
Na výpravnej výstave bude predstavených takmer 150 umeleckých diel – od sakrálnych, historických, svetských až po žánrové diela a štúdie a tiež prvá prezentácia sakrálnych diel vo forme externých výpožičiek z takmer 20 farností zo stredného a východného Slovenska.
Výstavný projekt je medzinárodného charakteru a spolupracovali na ňom či už vo forme výpožičiek alebo poskytnutí archívnych materiálov, slovenské a maďarské kultúrne inštitúcie, cirkevné ustanovizne a archívy. Výstava je tak dôležitým premostením kultúrneho a spoločenského dialógu v rámci krajín V4 a prehodnocovania spoločnej histórie našej stredoeurópskej identity.
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Košický samosprávny kraj.
„Je symbolické, že jednou z prvých výstav v našom kraji, ktoré ožívajú po uvoľnení protipandemických opatrení, je príbeh troch generácií rodiny Klimkovičovcov. Táto rodina bola dôležitou súčasťou dejín, ktoré viedli k založeniu dvoch súčasných župných kultúrnych inštitúcií – Východoslovenskej galérie a Východoslovenského múzea. Hlad, ktorý po kultúre pociťujeme v čase pandémie, je velikánsky. Najväčšiu výstavu vo Východoslovenskej galérii v tomto roku treba zažiť na vlastné oči,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Západ hostila nezabudnuteľné podujatie pod názvom Halloween na Terase, ktoré prilákalo mladších aj starších obyvateľov Terasy. Miestom osláv sa stal areál okolo Átrium klubu v Zuzkinom parku, kde sa návštevníci tešili z pestrého programu, pripraveného práve na počesť jedného z najobľúbenejších sviatkov roka.
Obyvatelia mesta Košice si v piatok 8. novembra nevybavia úradné záležitosti na Magistráte mesta Košice na Triede SNP 48/A. Magistrát bude totiž z dôvodu plánovaného celodenného výpadku elektrickej energie zatvorený pre verejnosť.
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.