Pridávate videá na sociálne siete? Musíte za to zaplatiť
Niektorí používatelia sociálnych sietí majú povinnosť voči Rade pre mediálne služby. Okrem autorizácie je nutné zaplatiť aj správny poplatok. Ak máte videokanál, mali by ste si skontrolovať podmienky a zistiť, či patríte medzi ľudí s touto povinnosťou.

“Povinnosť požiadať Radu pre mediálne služby o udelenie autorizácie poskytovania AVMS alebo splniť si povinnosť oznámiť jej poskytovanie na platformách na zdieľanie videí majú len tie subjekty, ktoré skutočne poskytujú AVMS – audiovizuálnu mediálnu službu na požiadanie,” uviedla hovorkyňa Rady pre mediálne služby, Lucia Michelčíková.
Ak vlastníte videokanál s primárne hospodárskou povahu, platí pre vás zákon o mediálnych službách, ktorý je účinný od 1. 8. 2022. Hospodárska povaha kanálu je samotná monetizácia kanálu, ale aj zverejňovanie videí s cieľom propagácie platených aktivít, alebo umiestňovania reklám v rámci videa.
Pre bežných používateľov sociálnych sietí a platforiem, ktorí síce zdieľajú obsah, ale je súkromného charakteru a videá nemajú primárny cieľ zarábať, neplatí oznamovacia povinnosť. Videá tak môžu pridávať bez akéhokoľvek povolenia od Rady.
Spomenuté pravidlá platia pre platformy ako YouTube, Facebook Watch, Instagram, OnlyFans, Twitch či TikTok.
Oznamovacia povinnosť
Oznamovacia povinnosť sa vzťahuje iba na kanály, ktoré poskytujú audiovizuálnu mediálnu službu na požiadanie. Táto služba v praxi znamená, že si užívateľ na internete sám zvolí, ktoré video chce vidieť a kedy ho chce vidieť.
Medzi audiovizuálne mediálne služby na požiadania patria služby, ktoré spĺňajú všetky tieto kritériá: sú hospodárskej povahy, umožňujú sledovanie videí práve vtedy, keď si ich používateľ zvolí, sú poskytované na základe katalógu programov zostaveného poskytovateľom, sú redakčne zodpovedné, sú poskytované prostredníctvom siete a ich cieľom je informovať, zabávať alebo vzdelávať.
Ak chcete, alebo už poskytujete takéto služby, musíte mať autorizáciu na poskytovanie. Na udelenie autorizácie má Rada 90 dní. “Spolu s podaním žiadosti o udelenie autorizácie je potrebné uhradiť aj zákonom určený správny poplatok,” uvádza na svojom webe Rada pre mediálne služby. Sadzobník správnych poplatkov nájdete TU. Poplatok za autorizáciu poskytovania sa pohybuje od 50€ do 260€.
Na čo slúži Rada pre mediálne služby?
Okrem toho, že má Rada celoštátnu pôsobnosť a je orgánom štátnej správy, tak slúži najmä na dohľad nad dodržiavaním pravidiel audiovizuálnych mediálnych služieb. Ich poslaním je vykonávanie štátnej regulácie v oblasti vysielania, retransmisie a poskytovania audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie a poskytovania platforiem na zdieľanie obsahu. Rovnako je úlohou Rady aj chrániť slobodu prejavu či presadzovať verejný záujem v oblasti mediálnych služieb.
(VT)
Odporúčané články

Ružínsku ulicu a časť ulice Slobody, v úseku od Toryskej po napojenie na Ružínsku, v mestskej časti Západ osvetľujú nové stožiare verejného osvetlenia so SMART LED svietidlami.

Košická futbalová aréna (KFA) dosiahla výnimočný úspech v súťaži Stavba roka 2024. Získala hlavnú cenu v kategórii „Inžinierske stavby“ a zároveň triumfovala v hlasovaní o cenu verejnosti. Tieto ocenenia predstavujú uznanie nielen pre tím za projektom, ale aj pre komunitu fanúšikov, ktorí arénu podporili.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od predstavenia štyroch lokalít, kde vyrastú nové nájomné byty po odhalenie korupcie na Finančnej správe. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.