Primátori a starostovia podpísali Revúcku výzvu. Jej cieľom je garancia ochrany slovenskej vody
Primátori a starostovia z regiónov stredného a východného Slovenska predstavili iniciatívu s názvom Revúcka výzva, ktorá stanovuje štyri hlavné zásady zamerané na vedenie Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) a na Národnú radu SR. Tieto zásady zdôrazňujú zachovanie vodných zdrojov pod verejnou správou bez privatizácie, zabezpečujú, že ceny vody sa nezvýšia v dôsledku dlhopisového programu a garantujú udržanie kvality služieb poskytovaných občanom.
Hlavný cieľ Revúckej výzvy
Hlavným cieľom Revúckej výzvy je zdôraznenie významu vody ako národného bohatstva Slovenska. Iniciátori výzvy vyzdvihujú potrebu ochrany podzemných vôd, prírodných liečivých zdrojov a vodných tokov, ktoré by mali zostať výhradne vo vlastníctve Slovenskej republiky. Výzva kategoricky odmieta akúkoľvek možnosť predaja alebo prepravy slovenskej vody mimo hraníc krajiny, a zdôrazňuje potrebu legislatívnych úprav, ktoré by tento princíp bezpodmienečne ochránili.
Ďalším bodom výzvy je postoj proti privatizácii vodární. Iniciatíva poukazuje na dôležitosť udržania týchto spoločností pod kontrolou samospráv alebo štátu, čím sa zabezpečí, že ich činnosť bude slúžiť verejnému záujmu a nie súkromným záujmom.
V súvislosti s financovaním sa výzva dotýka témy výnosov z dlhopisov Voda Spieva I., ktoré by mohli poslúžiť ako príjem pre obecné a mestské rozpočty. Iniciatíva žiada, aby tieto príjmy neboli záťažou pre občanov prostredníctvom vyšších cien za vodu a stočné, a vyzýva vodárenské spoločnosti, aby našli spôsoby, ako zabezpečiť výnosy z dlhopisov bez dodatočného zaťaženia občanov.
Výzva sa venuje aj otázke kvality služieb poskytovaných vodárenskými spoločnosťami. Existuje však obava, že finančné potreby spojené s dlhopismi by mohli viesť k zníženiu kvality alebo rozsahu služieb. Iniciatíva preto žiada o záväzky, ktoré by zabezpečili, že financovanie z dlhopisov nebude mať negatívny dopad na kvalitu služieb poskytovaných občanom.
Pod výzvu sa podpísali viacerí primátori a starostovia
Podpísaní primátori a starostovia podporujú Ústavou garantované výhradné vlastníctvo Slovenskej republiky k podzemným vodám, prírodným liečivým zdrojom a vodným tokom. Primátor Revúcej a iniciátor výzvy taktiež zdôraznil záujem o rozvoj miestnej samosprávy a privítal príležitosť získavania finančných prostriedkov z dlhopisového programu Voda spieva I. Súčasne vyjadril pozornosť k verejnej diskusii o správe vodných zdrojov a záväzok reagovať na obavy verejnosti. Pod výzvu sa podpísali primátori okresných miest a starostovia:
- Július Buchta (Revúca),
- Miroslav Dufinec (Michalovce),
- Michal Repaský (Sabinov),
- Boris Hanuščák (Bardejov)
- Slavomír Zubriczky (Jablonov nad Turňou),
- Michal Boleš (Kračúnovce),
- Milan Mlynár (Gočovo),
- Peter Pakes (Vlachovo),
- Marek Guman (Sedlice),
- Martin Smrčo (Ruskov).
Podporu Revúckej výzve vyjadril aj Klub akcionárov VVS
Klub akcionárov VVS vyjadril podporu Revúckej výzve a zaviazal sa presadzovať jej požiadavky voči vedeniu spoločnosti a legislatívnym orgánom. Člen predstavenstva VVS a správnej rady klubu, Daniel Kratky, potvrdil záväzok riešiť obavy spojené s možnou privatizáciou a zvyšovaním cien vody. Predstavenstvo a dozorná rada VVS potvrdili, že náklady spojené s dlhopisovým programom nebudú ovplyvňovať ceny vody a stočného pre obyvateľov, čím sa zabezpečí, že finančné výnosy z programu nebudú mať negatívny dopad na občanov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: VVS ubezpečuje odberateľov, že výnosy z dlhopisov neovplyvnia ceny za vodu
,,Vítam priamy postup primátora Revúcej, Júliusa Buchtu, iniciátora výzvy, ktorý jasne sformuloval to, čo je záujmom občanov v jeho meste, oslovil niektorých ostatných akcionárov, ktorí sa stotožnili s jeho návrhom a predostreli ich zreteľne artikulovaný postoj,” povedal Daniel Kratky, člen predstavenstva VVS a člen správnej rady Klubu akcionárov VVS.
Galéria
Zdroj: rimava.sk, TS Klub Akcionárov VVS
Odporúčané články
Prvý deň Leteckých dní Košického kraja sa niesol v znamení adrenalínových zážitkov a nadšenej atmosféry.
Pred nedávnom sme na našom portáli informovali o tom, ako mali Viktóriu zdrogovať v jednom z košických podnikov. Večer, ktorý mal byť plný zábavy, sa pre mladú Košičanku zmenil na nočnú moru. Potom, čo si vyrazila s kamarátkou do jedného z miestnych podnikov, začala po pár hodinách pociťovať zvláštne účinky. Hoci vypila niekoľko pohárov prosecca a miešaný drink, jej stav nezodpovedal bežnej opitosti. „Pamätám si, že všetko bolo v poriadku, ale asi okolo polnoci som začala mať hmlisté spomienky,“ spomína Viktória na začiatok nepríjemného zážitku.
Napriek pretrvávajúcemu konfliktu na Ukrajine, združenie FEMAN pokračuje v podpore slovensko-ukrajinskej spolupráce a pripravuje už desiaty ročník podujatia Dni Ukrajiny. Od 15. do 24. septembra 2024 sa Košice premenia na centrum kultúrnych, spoločenských a obchodných aktivít, ktoré majú za cieľ posilniť vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou.