Prísnejšie pandemické opatrenia v zahraničí fungujú, konštatuje štátny tajomník

Odporcovia očkovania na Slovensku zabúdajú na to, že niektoré krajiny, ktoré si zvolili prísnejšie pravidlá proti šíreniu koronavírusu, sú na tom neporovnateľne lepšie, keďže tieto prísnejšie pravidlá zabrali. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS) to skonštatoval vo svojom profile na sociálnej sieti.
Prísnejšie opatrenia voči ľuďom, ktorí sa nedali zaočkovať, zaviedol napríklad Singapur. „Tento vyspelý ázijský mestský štát pacientom s COVID-19, ktorí sa nedali z vlastnej vôle zaočkovať, prestane od 8. decembra preplácať náklady na liečbu,“ uviedol ako príklad Klus. Doplnil, že nezaočkovaní občania Singapuru si liečbu budú musieť hradiť zo svojho vlastného poistenia, keďže neočkovaní podľa singapurskej vlády „neúmerne prispievajú k zaťaženiu zdrojov zdravotnej starostlivosti“. Singapur pritom patrí s 85 percentnou zaočkovanosťou medzi najlepšie zaočkované krajiny.
Ďalším príkladom podľa Klusa sú Spojené štáty americké, ktoré nedávno zrušili cestovné obmedzenia pre zaočkovaných Európanov. „Mesto New York navyše nariadilo povinné očkovanie všetkým zamestnancom verejného sektora, ako hasičom a policajtom. Tí, ktorí odmietnu, si musia vziať neplatené voľno,“ dodal štátny tajomník.
Klus spomenul aj Nemecko, kde niektoré spolkové krajiny začali sprísňovať pravidlá pre nezaočkovaných a tiež Českú republiku, kde sa tí, ktorí nie sú zaočkovaní, musia od polovice novembra povinne testovať najmenej raz týždenne. „Som za to, aby sme čo najefektívnejšie motivovali občanov k väčšej zodpovednosti a krok za krokom zvyšovali mieru zaočkovanosti na Slovensku. Vychádzam pritom zo skúseností mnohých krajín, kde sa darí aspoň čiastočne dostať šírenie koronavírusu pod kontrolu,“ vyhlásil štátny tajomník.
Klus je presvedčený, že epidemiológovia a zdravotníci, ktorí radia slovenskej vláde, nechcú ešte viac rozdeľovať už aj tak rozdelenú spoločnosť, ale chcú chrániť zdravie všetkých občanov. „A práve každodenná prax lekárov a sestier ukazuje, že očkovanie je tou najlepšou cestou z tejto pandémie. Tak im v tom, prosím, spoločne pomôžme,“ uzavrel štátny tajomník.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články

Na celkovo siedmich materských školách (MŠ) v našom meste sa v uplynulom roku dokončili projekty ich modernizácie a zvyšovanie energetickej efektívnosti budov, v ktorých sa uskutočňuje výchovno-vzdelávací proces najmenších obyvateľov mesta. Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) podpísal zmluvu, na základe ktorej preplatí Slovenská inovačná a energetická agentúra mestu 763 785 eur. Stane sa tak po schválení výsledkov kontroly, ktorá sa dokončuje v týchto dňoch.

Výstavu si možno pozrieť v skleníku botanickej záhrady, jej 16. ročník potrvá do 29. júna. Informovala o tom hovorkyňa UPJŠ Laura Hoľanová. Motýliu šou budú môcť návštevníci vidieť v čase od 09:00 do 17:00. Tak ako po minulé roky, aj teraz ju obohatí zbierka preparovaného hmyzu, zapožičaná súkromným zberateľom a dlhoročným spolupracovníkom Michalom Zacharom, ktorá bude prístupná vo vestibule administratívnej budovy.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.