Problémový trvalý pobyt
Bez rezidentskej karty sa od júla nebude dať bezplatne parkovať v novovzniknutých rezidentských (spoplatnených) lokalitách. Poriadne to skomplikuje život najmä tým, ktorí tam bývajú v podnájmoch, teda bez trvalého pobytu.
Rezident totiž musí mať trvalý pobyt priamo v konkrétnej rezidentskej zóne, aby mal nárok na kartu za 35 eur ročne. Tá mu umožní parkovanie v jeho zóne bez poplatkov.
Podľa Jána Tomanoviča, riaditeľa spoločnosti EEI, ktorá zmeny realizuje, dotknutí podnájomníci „môžu skúsiť požiadať majiteľa bytu, aby ich dal zapísať na trvalý pobyt.“
Vlastníci bytov hovoria nie
Na toto vyjadrenie Tomanoviča Košičania prudko reagovali na sociálnej sieti. „Som veľmi zvedavý, kto nahlási nájomníkovi trvalý pobyt. Určite nikto,“ napísal Marek.
„Boja sa, že potom nájomníka z bytu nedostanú,“ myslí si ďalší diskutujúci podpísaný ako William. „Tisícky podnájomníkov nie sú prihlásení a majitelia bytov tak nemusia platiť dane. Ak ich prihlásia, štát ich zdaní,“ upozorňuje Tatiana.
Opýtali sme sa viacerých majiteľov, ktorí svoje byty v Košiciach prenajímajú, či by umožnili podnájomníkovi, aby tam mohol mať trvalý pobyt. Ich odpovede boli vo všetkých prípadoch záporné.
„Neželám si, aby v byte, kde mám trvalý pobyt ja a moja rodina, bol evidovaný ešte niekto iný,“ povedala nám jedna z opýtaných.
Ďalší nie sú ochotní absolvovať vybavovanie na úradoch spojené s prihlasovaním. Iní sa obávajú možných komplikácií, ktoré by mohli po prihlásení nájomníka na trvalý pobyt nastať v prípade, ak by ho chceli dostať z bytu.
Právnik: zbytočné obavy
Podľa názoru právnika Martina Friedricha sú však obavy zo zvýšenia rizika pre majiteľov bytov zbytočné. „Nájomcovi, ktorému dá prenajímateľ súhlas s prihlásením na trvalý pobyt, nevznikajú žiadne ďalšie práva a ani povinnosti z nájomného vzťahu. Pri jeho ukončení je to v prvom rade nájomca, ktorý je povinný odhlásiť svoj trvalý pobyt. Pokiaľ sa tak nestane, má vlastník bytu právo požiadať o zrušenie trvalého pobytu občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo,“ tvrdí právnik.
Foto: Iveta Vaculová
Odporúčané články
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.