Problémy zdravotníctva nie sú iba o mzdách, Slovenský zdravotnícky inštitút vyzýva na komplexné riešenia
Problémy v zdravotníctve nie sú iba o mzdách. Takéto vnímanie zo strany politikov je veľmi obmedzené. Hlavným problémom nefunkčného zdravotníctva je dlhodobo nedostatočná komunikácia politikov s odborníkmi a zdravotníkmi, ale najmä riešenie problémov slovenského zdravotníctva nekompetentnými ľuďmi za ostatných 25 rokov.
Nepochopenie politikov sa prejavuje v podfinancovaní, neriešení koncepčných problémov a hľadaní marketingových skratiek. Neriešené okruhy problémov zhrnul Slovenský zdravotnícky inštitút na nedeľnej odbornej konferencii a vyzval kompetentných na zodpovedné a komplexné riešenia.
Nefunkčné zdravotníctvo podľa SZI zapríčinila absencia dlhodobej zdravotnej politiky štátu v prospech zdravotníkov aj pacientov, nedostatočné financovanie zo strany štátu, demotivačný systém financovania či nedostatočný systém vzdelávania. „Najväčší problém je viditeľný u zdravotných sestier. Počet absolventov stredných a vysokých škôl zameraných na ošetrovateľstvo je nedostatočný a nie je schopný nahradiť prirodzený úbytok a odchody zdravotných sestier. Lekárske fakulty nedostávajú od štátu dostatok finančných prostriedkov, preto majú polovicu študentov – samoplatcov zo zahraničia, a tým pádom počet slovenských absolventov lekárskych fakúlt nestačí pokryť potreby slovenského zdravotníctva. Nesystémové a demotivačné je aj postgraduálne vzdelávanie pre lekárov,” zhrnul SZI.
Za ďalšie problémové okruhy inštitút považuje vysoké doplatky za lieky a zdravotné pomôcky, ktoré postihujú najmä dôchodcov a chronicky chorých ľudí. Poistenci, ktorí sa starajú o svoje zdravie a nečerpajú prostriedky zo systému, nemajú žiadne výhody v porovnaní s pacientmi, ktorí napríklad fajčia alebo majú nadváhu. Inštitút ďalej vytýka nedostatočnú odbornosť a komunikáciu so stavovskými organizáciami pri predkladaní aj zásadných zmien v zdravotníctve. „Riadenie zdravotníctva je centralistické a navrhované zmeny často neriešia regionálne potreby občanov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,” píše SZI.
Inštitútu ďalej chýbajú štandardné diagnostické a terapeutické postupy a objektívne kritériá hodnotenia kvality nemocníc a ambulancií. Nie sú ani stanovené objektívne náklady na jednotlivé typy ochorení a diagnóz. „Tým pádom nie je možné zistiť efektivitu vynakladaných finančných prostriedkov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,” doplnil inštitút. Cena práce lekárov a zdravotných sestier je podľa SZI podhodnotená. „V ambulantnej pohotovostnej službe je definovaná hrubá mzda atestovaného lekára na úrovni 12 eur za hodinu aj v nočných hodinách,” konkretizoval inštitút. Závery konferencie SIZ predloží zástupcom zdravotníckych organizácií a politickým predstaviteľom.
Zdroj: SITA, qq;avl
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.