Projekt klimatickej odolnosti Košíc. Ako sa mesto snaží chrániť životné prostredie?
V poslednom období sa obyvatelia, nielen Košického kraja, stretávajú s čoraz častejšími extrémami. Aj na portáli KOŠICE: DNES sa pred nedávanom mohli dozvedieť o teplotných rekordoch, ktoré zasiahli východné Slovensko. Vo februári sme dokonca boli svedkami najteplejšieho zimného dňa.
Podľa informácií Košického samosprávneho kraja je v blízkej budúcnosti pravdepodobné, že na väčšine jeho územia sa zvýši priemerná ročná teplota vzduchu o 1,20°C. V oblasti Zemplína dokonca predpovede hovoria o zvýšení o 1,25 °C.
Zarážajúce sú však hodnoty zraniteľnosti jednotlivých častí Košického kraja spoločne s ich schopnosťou adaptácie na tieto zmeny. Väčšina kraja je totiž vysoko náchylná na podobné zmeny a má nízku schopnosť prispôsobiť sa im.
V rámci potrebných reakcií sa rozhodlo mesto Košice v spolupráci s Ekonomickou fakultou Technickej univerzity v Košiciach podpísať memorandum, ktorého zámerom je zriadenie Misie klimatickej odolnosti mesta Košice.
Jedná sa o medzinárodnú spoluprácu, ktorej súčasťou sú partneri z Nemecka, Rakúska, Talianska, Slovinska či Chorvátska. Spoločne vzniká šesť lokálnych misií klimatickej odolnosti v regióne Strednej Európy. Ich spolupráca sa zameriava na mestské prostredie. Obdobný prístup je možný najmä vďaka lokálnemu charakteru, keďže v regióne Strednej Európy je zmena klímy charakteristická podobnými rysmi.
V najbližšom období bude ako súčasť projektu vynaložené úsilie, ktorého výsledkom má byť vytvorenie Akčného plánu klimatickej odolnosti miestnej komunity. Ten má nadväzovať na predošlé realizované projekty, medzi ktoré patrí napríklad Adaptačný plán mesta Košice na zmenu klímy 2022 – 2030.
Činnosti súvisiace s projektom klimatickej odolnosti mesta Košice sú zamerané na prípravu a implementáciu projektov a riešení v kontexte životného prostredia. Základom je zlepšenie rozhodovacích a spravovacích procesov prostredníctvom komplexnejšieho zberu dát.
Rovnako medzi priority projektu patrí rozvoj kapacít, potrebných pre boj s klimatickými zmenami a prenášanie dobrých riešení realizovaných v praxi na územie Košíc. V neposlednom rade sa projekt sústredí na zvyšovanie povedomia o týchto problémoch a na to nadväzujúce zvýšenie participácie občanov.
Významnou cieľovou skupinou pripravovaných opatrení a aktivít v meste sú deti navštevujúce materské a základné školy. Lepšie pochopenie potrieb zraniteľných cieľových skupín, ale aj hodnotenie účinnosti už implementovaných pilotných projektov, prostredníctvom prvkov budovanej smart infraštruktúry, podporí argumentáciu pre presadenie vhodne zvolených investičných opatrení.
Na príprave projektu sa zúčastnilo viacero odborníkov a organizácií, ktoré poskytli pre projekt rôznorodé pohľady. Záujem o participáciu na projekte prejavili okrem spomínaných členov aj iné organizácie. Išlo napríklad o Agentúru na podporu regionálneho rozvoja Košického samosprávneho kraja, Stavebnú fakultu Technickej univerzity v Košiciach, Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach ale aj viacero občianskych iniciatív. Rovnako sa očakáva, že v budúcnosti sa na projekte zúčastnia ďalší členovia.
Autor: Martin Šoman
Odporúčané články
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.