Projekt NTC v Košiciach sa scvrkol
Na mieste bývalého futbalového ihriska nad Popradskou ulicou, oproti základnej škole na Kežmarskej, Slovenský tenisový zväz (STZ) už takmer päť rokov pripravuje výstavbu druhého slovenského Národného tenisového centra (NTC).
Zámer multifunkčnej haly pre päťtisíc divákov sa však z viacerých dôvodov vrátane pochybení zo strany Útvaru hlavného architekta mesta Košice zmenil na tréningové centrum. Nový projekt prišli obyvateľom dotknutej lokality predstaviť generálny sekretár STZ Igor Moška a architekt Pavol Mrázek.
Stretnutie sa uskutočnilo na miestnom úrade mestskej časti Západ, kde všetkých privítal starosta Marcel Vrchota (SaS). Práve mestská časť zvolala verejné prerokovanie. Nechýbali na ňom poslanci mesta a mestskej časti Ladislav Rovinský a Dominik Karaffa, prítomný bol aj Martin Jerguš z Útvaru hlavného architekta. Z vedenia mesta prišiel námestník primátora Marcel Gibóda.
[ad][/ad]Živý prenos cez FB
„Informovali sme obyvateľov dotknutých oblastí, že takéto prerokovanie organizujeme a majú možnosť sa tam vyjadriť. Zúčastnilo sa približne 30 obyvateľov, ďalšie desiatky divákov sledovalo živý prenos zo zasadnutia na Facebooku mestskej časti. Zúčastnení mohli klásť otázky a diskutovať s kompetentnými,” povedal Vrchota.
Projekt obmenil tenisový zväz, ide o dôsledok prerušeného územného konania aj nesúhlasu veľkej časť obyvateľov s dotknutej lokality. „Nesúhlasilo ani vedenie mesta. Myslím si ale, že aj zmenený projekt bude veľmi prospešný nielen pre obyvateľov mesta ale aj celý východ Slovenska. Požiadali sme o zmenu územného rozhodnutia, aby bol aj v súlade s územným plánom,“ uviedol Moška.
Z národného tenisového centra by po novom malo byť iba tréningové centrum mládeže so šesťdvorcovou halou a s ôsmimi vonkajšími dvorcami. „Myslím si, že sme do tejto zmeny zakomponovali všetky pripomienky občanov aj mesta,“ konštatoval šéf STZ. Dodal, že na kurtoch budú doobeda trénovať mladé talenty a poobede a večer bude slúžiť ostatným obyvateľom.
Menšie parkovisko, ďalej od domov Architekt P. Mrázek uviedol, že hlavným rozdielom oproti minulému projektu je, že do haly nebudú chodiť diváci. Z tohto dôvodu sa znížil počet parkovacích miest zo 180 na 85. Pribudne naopak parkovisko pre 46 bicyklov. Zastavaná plocha sa zredukovala skoro o tretinu, z päťposchodovej budovy je po novom v plánoch iba dvojposchodová.
Podľa architekta sa zväčšili aj odstupové vzdialenosti od najbližších rodinných domov z ôsmich na 24 metrov. Zrušili tiež vzduchotechnické zariadenia na streche budovy a tridsať percent pozemku má tvoriť zeleň.
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Obyvateľov nepresvedčili
Predložený návrh výstavby sa napriek okresaniu jej rozsahu nepáčil prítomným obyvateľom. Stále sa boja hlavne prašnosti a hlučnosti. Majú aj obavy, že prevádzkovateľ nesplní prísľub, že sa v hale nebudú organizovať kultúrne akcie.
Projekt má financovať zo 60 percent štát, po 20 percent majú dať mesto Košice a tenisový zväz. Plánované náklady dosahujú pätnásť miliónov eur.
Na realizáciu projektu vznikla v roku 2016 akciová spoločnosť, kde 51 percent akcií má STZ a 49 mesto Košice. Po otázke jedného z obyvateľov sa prerokovanie zvrtlo na diskusiu o tom, či akcie spoločnosti, ktorá má byť aj vlastníkom centra, nemôže skúpiť súkromná osoba.
Diskusia o predaji akcií
Gibóda vtedy pripomenul, že mesto má v akciovej spoločnosti svojich zástupcov v dozornej rade aj v predstavenstve. Mesto už požiadalo, aby bol po zmene parametrov projektu aktualizovaný finančný plán.
„Základný princíp je, že nikto sa nemôže stať akcionárom, ak mu niekto nepredá akcie. Podobnú situáciu riešime vo vodárňach. Ak ich nebude predávať tenisový zväz ani mesto, od koho by ich kúpil?,“ pýtal sa námestník primátora. Uisťoval, že mesto akcie predávať nechce.
Gibóda dokonca nastolil otázku ďalších komunálnych volieb. „Dlhodobo razím záujem, že sa mesto nemá zbavovať majetku, ale ho zveľaďovať. Ak si zvolíme niekoho, kto majetok nedokáže zveľaďovať, môže sa to stať. Je to otázka, koho si zvolíme,” povedal.
Poslanci: Zmeňme memorandum
Podľa poslancov Rovinského a Karaffu je veľmi dôležité zmeniť memorandum, ktoré podpísali zástupcovia mesta a STZ v roku 2015 k pôvodne plánovanej stavbe. Okrem iného je tam aj formulka o tom, že akciová spoločnosť môže zvyšovať svoje imanie aj cez nových akcionárov. „Nenapísaným sľubom ja neverím,“ povedal Rovinský.
„Základnou otázkou je, či si občania vedia predstaviť na tejto ploche tréningové centrum. Ak nie, sedíme tu zbytočne, ak áno, za akých podmienok. Za dva roky, čo sa tu naťahujeme, sa nikto obyvateľom za pochybenia neospravedlnil, ani investor a ani mesto,“ skonštatoval Karaffa.
O zmenu memoranda už požiadal mesto aj samotný tenisový zväz.
Pripomienky zbiera miestny úrad
„Účelom organizácie tohto podujatia bolo v prvom rade dať možnosť obyvateľom vyjadriť sa k výstavbe, zozbierať nápady na úpravu projektu, ale aj stransparentniť celý proces rozhodovania,“ povedal po stretnutí starosta Vrchota.
Vyzval obyvateľov, aby zasielali svoje pripomienky k plánovanej výstavbe na miestny úrad. Cieľom je podľa neho zistiť, či zmenšený projekt NTC je prijateľný pre obyvateľov,. „Teda zistiť, či majú k tomu pripomienky, po ktorých zapracovaní by bol projekt akceptovateľný, alebo je výstavba v tejto lokalite pre obyvateľov neakceptovateľná vôbec,“ dodal.
Odporúčané články
V mestskej časti Myslava sa uskutočnila modernizácia verejného osvetlenia, ktorá má zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky a chodcov.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.
V Košickej ZOO sa tekvice, ktoré počas posledných dní zdobili areál, stali špeciálnym darom pre niektoré zvieratá, ktoré si tak mohli užiť netradičné halloweenské pochúťky. Po skončení výzdoby sa chovatelia rozhodli tieto dekorácie zmysluplne využiť a pripravili pre zvieratá pestré menu s tekvicovým nádychom.