Prokuratúra: Nariadenie o čase predaja je diskriminačné
Mestskí poslanci sa na zajtrajšom rokovaní zastupiteľstva budú zaoberať okrem iného aj prokurátorským protestom. Podľa neho totiž viaceré časti jedného zo všeobecne záväzných nariadení nie sú v súlade s vyššími právnymi normami.
Prokurátorke sa nepozdávajú niektoré ustanovenia všeobecne záväzného nariadenia (VZN) číslo 173 o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mesta Košice.
Delenie podnikateľov?
Mesto v spomínanom VZN okrem iného určilo na území Starého Mesta prevádzkový čas v predajniach, vrátane diskontov, kde sa predáva aj alkohol, ale nie sú v prvom rade zamerané na prevádzkovanie pohostinskej činnosti. Prokuratúra vytýka mestu, že diskriminuje podnikateľov, keď ich delí na tých, ktorí vykonávajú pohostinskú činnosť primárne, a tých, ktorí ju nevykonávajú primárne. Druhá skupina má pritom prísnejšie stanovené otváracie hodiny, čo podľa prokuratúry nemá oporu v žiadnom právnom ustanovení a vytvára diskrimináciu.
Požiadavka verejnosti
Radní s tým však nesúhlasia. „Dôvodom prísnejšej regulácie bola požiadavka zo strany verejnosti, ktorá si niektoré narušenia verejného poriadku v Mestskej časti Košice-Staré Mesto spájala s činnosťou zákazníkov diskontov,“ tvrdia mestskí právnici v materiáloch na zastupiteľstvo.
Ak totiž prevádzka primárne prevádzkuje pohostinskú činnosť, zákazníci zakúpený alkohol konzumujú priamo v nej. Ak si však zákazníci zakúpia alkohol v predajni, zvyčajne ho nevypijú tam, ale na verejnom priestranstve, s čím súvisí aj narušenie verejného poriadku.
[ad][/ad]Prokuratúre nevyhovejú
„Mesto má právo v rámci svojej samosprávnej pôsobnosti určovať prevádzkový čas vzhľadom na rôznu činnosť prevádzok, berúc do úvahy dopad takejto činnosti na verejný poriadok. Preto napadnuté ustanovenie nemožno považovať za diskriminačné a cieľ regulácie je legitímny – obmedziť konzumáciu alkoholu na verejnosti,“ zdôvodňujú radní nesúhlasné stanovisko k prokurátorskému protestu, ktorému radnica nechce vyhovieť.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.