Prorodinné organizácie vyzvali prezidentku, aby podpísala návrh zákona o financovaní voľného času dieťaťa

Prorodinné organizácie vyzvali prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby podpísala návrh zákona o financovaní voľného času dieťaťa, ktorý bol nedávno schválený v Národnej rade SR. Uviedli to v liste, ktorý jej dnes odovzdali.
Pod list sa podpísali Tomáš Kováčik, Monika Jucková, Patrik Daniška, Mária Demeterová, Martina Bednáriková a Juraj Šúst. Investícia do rodiny je podľa nich investíciou do budúcnosti. Dodali, že rodinná politika je nadrezortná a tvoria ju opatrenia všetkých rezortov spoločnosti, ktoré podporujú v rodinách stabilitu, súdržnosť a prijímanie detí.
Zároveň podotkli, že rodinná politika nie je sociálnou politikou, ktorá rieši už vzniknuté problémy, ale sociálnym problémom predchádza. Signatári konštatovali, že rodinu často ohrozuje zlá sociálna situácia, chudoba, nedostatok pracovných príležitostí, migrácia za prácou, prekážky v prístupe k bývaniu mladých rodín, ale aj neprajná spoločenská atmosféra.
Zástupcovia prorodinných organizácií priblížili, že nie sú nadšení zo smerovania verejnej diskusie, ktorú zákon o financovaní voľného času dieťaťa vyvolal a ktorá stavia proti sebe rôzne skupiny. „Ako zodpovední občania voláme po zodpovedných riešeniach, demografia a rodiny si ich už dávno jednoznačne pýtajú. Prorodinných opatrení je možné navrhovať veľké množstvo – osvetových, inštitucionálnych a praktických – finančných. Viaceré európske krajiny už niekoľko rokov idú cestou investovania do rodiny,“ napísali s tým, že ako zástupcovia prorodinných organizácií, po avizovaní aktuálnych vládnych prorodinných opatrení, chcú požiadať prezidentku o ich podporu a podpísanie tohto zákona. Čaputovú požiadali aj o stretnutie, na ktorom by jej chceli tieto veci osobne vysvetliť.
Parlament minulý týždeň v utorok schválil zákon o financovaní voľného času dieťaťa. Ten počíta s tým, že dieťa vo veku päť až 18 rokov môže získať príspevok na voľnočasové aktivity vo výške 60 eur. Stúpnuť má aj daňový bonus a prídavky na nezaopatrené deti. Koaličná strana Sloboda a Solidarita a opozícia vyčítali predkladateľovi, ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽaNO), že zákon sa prerokoval v zrýchlenom režime.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články

Finančná správa SR upozorňuje verejnosť na prísne obmedzenia pri dovoze potravín živočíšneho pôvodu na územie Európskej únie. Pravidlá sa týkajú najmä mäsa, mlieka a výrobkov z nich, ktoré sú pri cestovaní z tretích krajín úplne zakázané, s výnimkami presne definovanými európskou legislatívou.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Ako na sociálnej sieti informoval starosta mestskej časti Košíc Sídlisko KVP Ladislav Lörinc, nedávno prišlo zásadné rozhodnutie. Starosta pripomenul, že začiatkom roka 2024 bola na Sídlisku KVP existenčná situácia, keď hrozilo zatvorenie úradu, obmedzenie služieb pre obyvateľov či výpadky platieb.