Prostredie na vysokých školách by sa malo podľa rektora TUKE zatraktívniť
Klaster Košice IT Valley oslavuje tento rok 15 rokov. Pri tejto príležitosti organizuje konferenciu s názvom Región budúcnosti – budúcnosť regiónu, ktorá sa koná dnes 7. decembra v košickej Kunsthalle. Na konferencii sa koná niekoľko panelových diskusií, na ktorých sa zúčastnia viacerí odborníci.
Prvou panelovou diskusiou na dnešnej konferencii bola diskusia s názvom Zručnosti budúcnosti, na ktorej sa zúčastnili traja hostia: Stanislav Kmeť, rektor TUKE; Slavomír Kožár, vedúci odboru školstva Košického samosprávneho kraja a Tibor Radačovský z GlobalLogic, zástupca vzdelávania za firmy.
“Ako prvé musíme vytvárať tak atraktívne prostredie, aby sme tie zručnosti za pár rokov mali komu rozdávať,” uviedol rektor TUKE Stanislav Kmeť. Prostredie by sa malo zatraktívniť, aby vedeli mladú generáciu zastabilizovať a aby neodchádzali do zahraničia, pretože mladí ľudia sú podľa rektora veľmi nároční. Podľa Tibora Radačovského z GlobalLogic je potrebné mladým ľuďom vysvetľovať aj potrebu vzdelávania a dôvody, prečo je to potrebné. Vysoké školstvo je podľa rektora TUKE hlavne z hľadiska financií zanedbávané.
Školy v rámci Košického regiónu majú podľa vedúceho odboru školstva Košického samosprávneho kraja Slavomíra Kožára niekoľko problémov, ktoré je potrebné systémovo nastaviť a to najmä na stredných školách. Potrebné je nastaviť aj nejaký honor na stredných školách, čo je už úloha štátu. Podstatné je aj vytvoriť podmienky pre záujemcov o trh práce, aby aj napriek odchodu do zahraničia, mali chuť vrátiť sa na Slovensko a do Košíc.
Čo urobiť pre to, aby bolo učiteľstvo atraktívne, je podľa Kožára problém, ktorý sa rieši a nastavuje. V Košiciach je tento problém riešený nesystémovo, pretože “hlava” sa nachádza v Bratislave. Ako ďalej uviedol, je potrebné vytvoriť priestor, aby sa učitelia mali kde vzdelávať v rámci celoživotného vzdelávania.
(ZL)
Odporúčané články
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.