Protikorupčný festival PUCUNG nabádal ľudí k angažovanosti
Veľa ľudí na Slovensku žije v presvedčení, že sa tu nedá nič zmeniť. Tohtoročný 3. ročník protikorupčného festivalu Pucung, ktorý spoluorganizovala Komunita Zastavme korupciu, bol zameraný na boj proti korupcii, ale aj na angažovanosť a aktivizmus.
V sobotňajšom programe v Tabačke vystúpili mladí ľudia, ktorí málokedy figurujú v novinových titulkoch a robia fantastické veci. Divákov zaujali standupisti, ale aj koncerty kapely Papylon, slovenský beatmaker Petijee, veľký talent v žánri elektronickej hudby Bulp a speváčka Zuzana Mikulcová. Všetci sa však tešili na debatu, ktorú organizoval Denník N, so zvolenou prezidentkou Zuzanou Čaputovou a primátorom Trnavy Petrom Bročkom.
Lukáš Fila viedol zaujímavú diskusiu o tom, ako sa z aktivistu môže stať politik. Zuzana Čaputová si zaspomínala nielen na svoje aktivistické začiatky, ale hovorila aj o prepojení biznisu a politickej moci. Súčasný primátor Trnavy Peter Bročka tvrdil, že on v politike nie je, ale pracuje hlavne ako komunálny manažér, no hovoril aj o tom, ako s ním komunikovali trnavskí podnikatelia Vladimír Poór či Ivan Kmotrík.
Diskusie sa zúčastnili aj hlavní predstavitelia mesta, predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka
a primátor mesta Jaroslav Polaček.
Túto ženu pozná málokto. Je starostkou maličkej obce Kláštor pod Znievom a volá sa Erika Cintulová. Jej rozprávanie nabádalo mladých ľudí, aby boli aktívni, vďaka čomu môžu dokázať tak ako ona veľmi veľa. A je jedno, či žijú v malej obci, alebo v meste. Jakub Tomiš zas spravuje Instagram Denníka N, k čomu sa dostal úplnou náhodou, Kaja Bernátová dokázala pomôcť utečencom tak, že urobila zbierku spodnej bielizne pre ženy v táboroch a Jakub Ptačin, dizajnér a komunikačný fanatik, porozprával aj o svojom projekte second handu Nosene.
Osviežením podujatia bolo aj predstavenie „najskorumpovanejšej“ stand-up comedy Korupčníci, please stand-up, kde vystúpili Jakub Gulík (na snímke), Dano Čistý a Marián Psár.
[ad2][/ad2]Komunita Zastavme korupciu pripravila aj malý stánok, kde si návštevníci mohli kúpiť tašky, odznaky, ale aj novú slovenskú kartovú hru o šírení konšpirácií oBLUDNosti.
Jano Gordulič prvý raz predstavil svoj Ťažký týždeň naživo. Ako sa priznal, už si jednotlivé časti nepripravuje sám, ale má na to svoj tím. Okrem live premiéry odmoderoval aj inšpiratívne besedy o iniciatívach, ktoré pohli Slovenskom – Ako trafiť do čierneho?
O multižánrový festival Pucung bol veľký záujem, mnohí sa do sály ani nedostali. Ale neprekážalo to nikomu a diskusie si pozreli aj postojačky.
Odporúčané články
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.