Prvá dodávka lietadiel F-16 by mala doraziť na Slovensko až o dva roky
Výroba a dodávky stíhačiek F-16 pre Ozbrojené sily SR (OS SR) by sa mali uskutočniť podľa upraveného harmonogramu, teda prvá dodávka lietadiel do SR prebehne v druhom štvrťroku 2024, uviedol štátny tajomník ministerstva obrany SR (MO SR) Marian Majer počas svojej návštevy Spojených štátov (USA). Hlavným cieľom slovenskej obrannej delegácie v USA je prvé kolo obranných rozhovorov v Pentagone vo formáte High Level Defense Group, ktoré sa týka obranných politík USA, Európy a Severoatlantickej aliancie (NATO), situácie v agresii Ruska na Ukrajine, vzájomnej vojenskej spolupráce alebo ďalšieho prehĺbenia bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a USA.
V rámci návštevy USA naplánovali viacero stretnutí napríklad so spoločnosťou Lockheed Martin, ktorá pre vzdušné sily vyrába viacúčelové stíhacie lietadlá F-16, a taktiež sa mala delegácia na čele so štátnym tajomníkom stretnúť s riaditeľom Defense Security Cooperation Agency (DSCA) Jamesom Hurschom a na Ministerstve zahraničných vecí USA s podtajomníčkou Jessicou Lewis. „USA je pre Slovensko najdôležitejší partner v rámci bilaterálnej obrannej politiky a môžem potvrdiť, že naše vzťahy sú na vynikajúcej úrovni. Jedným z dôkazov je aj Dohoda o obrannej spolupráci (DCA) medzi Slovenskom a USA, týkajúca sa posilnenia bilaterálnej obrannej spolupráce, podpísaná vo februári tohto roka,” uviedol na sociálnej sieti Majer.
Počas prvého dňa rokovaní podľa Majera americkí partneri vysoko ocenili doterajšiu a pokračujúcu podporu SR pre Ukrajinu, potvrdili dodanie stíhačiek F-16, navrhli možnosti ďalšieho využitia programu Foreign Military Sales na pokračovanie modernizácie OS SR, zaujímali sa o vývoj slovenskej verejnej mienky v otázke vojny na Ukrajine, vzťahu k Rusku a členstvu v NATO a avizovali grant zo špeciálneho fondu americkej vlády na ďalší modernizačný rozvoj OS SR. „Najmä posledný bod, v prípade potvrdenia, bude mať značný pozitívny dopad na prebiehajúcu modernizáciu OS SR a je odrazom prehlbujúcich a rozširujúcich sa vzájomných vzťahov USA a Slovenska,” dodal Majer.
zdroj: (SITA, pma;DSe)
Odporúčané články
Už od pondelka 24. novembra prebiehajú v Abú Zabí majstrovstvá sveta v kickboxe dospelých pod hlavičkou známej organizácie WAKO. Za Slovensko bojovali aj dve ženy, jedna z nich je členkou našej redakcie.
Metropola východu od stredy premiérovo hostí účastníkov konferencie Šport a spoločnosť. Zástupcovia športovej sféry, štátnej správy, samospráv a ďalší hostia na nej diskutujú o víziách, podnetoch a budúcom smerovaní športu na Slovensku.
Opravu podjazdu, ktorý nikomu nepatrí a nemá stavebnú dokumentáciu, bol prekážkou pre plynulosť premávky a kompetentní ho nechceli riešiť, zabezpečovalo Občianske združenie Zachráňme podjazd. Ich aktivita bola dobrovoľná a výsledok slúžil všetkým. Keď sa v podjazde pri katastrálnom úrade objavil život v podobe karasov a kačiek, dobrovoľníci nechali odloviť ryby Slovenským rybárskym zväzom, aby bolo všetko v súlade s nariadeniami. V rozhovore so zakladateľom OZ Zachráňme podjazd Viliamom Knapom hovoríme o tom, aké dôležité je nevzdať sa.


