Prvé polopodzemné kontajnery v Starom Meste sú na Braniskovej
Po Terase, na ktorej pred dvoma týždňami uvádzali do prevádzky polopodzemné kontajnery, už majú tento ekologicky a ekonomicky výhodný spôsob zbavovania sa odpadu aj v Starom Meste.
Stanovisko nádob na smetia, ktorých podstatná časť je pod zemou, vzniklo na Braniskovej ulici. Práve na tomto mieste domáci dlhodobo kritizovali neporiadok. Ten podľa slov ľudí z Braniskovej spôsobovali nielen neprispôsobiví spoluobčania, ale aj neďaleké prevádzky, ktoré sa tam zbavovali najmä sklenených fliaš po vypitom alkohole.
[ad][/ad]Zatiaľ je tam poriadok
Od konca minulého týždňa je tento stav minulosťou. Na mieste najviac kritizovaného kontajneroviska stojí moderné stanovište s piatimi polopodzemnými nádobami. Dve s obsahom päť kubických metrov sú určené na komunálny odpad, ďalšie tri s obsahom tri metre kubické na separovaný zber skla, plastov a papiera. „Zatiaľ je tam poriadok, spoluobčania už vyberať odpad nechodia. Uvidíme, ako to bude vyzerať v budúcnosti,“ povedali nám viacerí domáci priamo na mieste.
Za vlastné
Podľa slov dosluhujúceho starostu Starého Mesta Ľubomíra Gregu si mestská časť prvé polopodzemné stanovište financovala sama. „Stálo nás to vyše 21-tisíc eur z nášho rozpočtu. Aby sa to stihlo ešte v tomto roku, museli sme spolu s prednostom Karolom Tillom na magistráte zabezpečovať všetky súhlasy potrebné na prenájom pozemku,“ vysvetľuje Grega.
V Starom Meste sú vytipované aj ďalšie lokality na vybudovanie polozapustených kontajnerovísk. Vybrať ich nie je jednoduché, pretože musia stáť na mieste, kde nie sú inžinierske siete a kde by pri ich vyprázdňovaní nevznikali dopravné komplikácie. Dočkať by sa ich mali aj na uliciach Vojenská, Jakobyho, Kuzmányho, Kpt. Nálepku a v Parku Angelinum. „Ako mestský poslanec v najbližšom volebnom období urobím s kolegami zo Starého Mesta všetko pre to, aby tieto plány v čo najkratšom čase neostali len na papieri,“ hovorí Ľ. Grega.
Odporúčané články
V Športovo-zábavnom areáli na Alejovej ulici sa opäť rozozvučali nadšené povzbudzovania a smiech seniorov. Tí si prišli užiť tradičné jesenné športové hry.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.