Prvú pomoc pri dopravnej nehode by vedelo poskytnúť 58 percent zo zastavených vodičov
Prvú pomoc pri dopravnej nehode by vedelo poskytnúť 58 percent zo zastavených vodičov. Vyplýva to z výsledkov dopravno-preventívnej akcie, ktorá prebehla minulý týždeň na cestách Košického kraja za účasti policajtov a zástupcov Slovenského Červeného kríža. Informovala o tom hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová.
„Naša skúsenosť svedčí o tom, že úroveň znalostí vodičov z poskytovania prvej pomoci sa pomaly zlepšuje. Zatiaľ čo v predošlých rokoch vedelo aspoň teoreticky poskytnúť prvú pomoc niečo iba vyše 50 percent zastavených vodičov, tohoročná akcia potvrdila, že z 208 zastavených vodičov až 121 by ich vedelo poskytnúť prvú pomoc, čo predstavuje približne 58 percent z celkového počtu zastavených vodičov,“ uviedla Mésarová.
Počas tejto akcie bolo skontrolovaných celkom 208 vodičov, z ktorých len približne 12 vodičov nemalo lekárničku. Na pozitívnom výsledku kontroly auto lekárničiek sa podľa polície odrazil aj fakt, že vyhláškou Ministerstva dopravy SR bola zrušená lehota expirácie auto lekárničiek a vodiči ich môžu používať aj po expirácii za podmienok, že auto lekárnička je neporušená a nevykazuje známky znečistenia. Naďalej platí, že auto lekárnička musí obsahovať predpísanú výbavu aj s návodom na poskytnutie prvej pomoci.
Od 12. do 16. júla vykonávali dopravné hliadky preventívne kontroly, ktoré boli zamerané na preverenie úrovne vedomostí vodičov z poskytovania prvej pomoci pri zraneniach a úrazoch spôsobených pri dopravných nehodách alebo v súvislosti s cestnou premávkou. Cieľom akcie bolo poučiť vodičov o dôležitosti správneho vybavenia auto lekárničky ako povinnej výbavy vozidla a taktiež upriamiť pozornosť vodičov na dôležitosť teoretických vedomostí základných postupov poskytovania prvej pomoci, ako aj praktických schopností podania takejto pomoci.
Zdroj: (SITA, mlu;DSe)
Odporúčané články
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.