Pyrotechnika nemá negatívny vplyv len na zvieratá. Europoslanec Hojsík vyzýva na zákaz jej voľného predaja
K Silvestru neodmysliteľne patrí ohňostroj. Ten má však negatívny vplyv nielen na zvieratá, ale aj zdravie ľudí a životné prostredie. Europoslanec Martin Hojsík a environmentalistka Tamara Stohlová, ktorí sa dlhodobo zaoberajú ochranou zdravého životného prostredia a zvierat, prostredníctvom petície vyzývajú Vládu SR na zákaz voľného predaja pyrotechniky.
“Žiadame o úpravu nariadenia Vlády Slovenskej republiky č. 70/2015 Z. z. o sprístupňovaní pyrotechnických výrobkov na trhu tak, aby okrem pyrotechniky kategórie F4 boli v novom znení sprístupnené na trhu aj kategórie F2 a F3 výlučne odborne spôsobilým osobám,” uviedli v petícii dostupnej na internete.
V danej petícii proti zábavnej pyrotechnike argumentujú negatívnym vplyvom, ktorý majú ohňostroje a delobuchy na 3 sféry: zvieratá, životné prostredie a zdravie.
Zábavná pyrotechnika má veľmi negatívny vplyv na zvieratá, ktoré majú násobne citlivejší sluch ako ľudia. Zvieratá sú jej následkom vystresované a v mnohých prípadoch môže dôjsť k trvalému poškodeniu ich sluchu. Veľké množstvo domácich miláčikov po oslavách počas Silvestra končí na ulici, pretože v strachu utečú počas prechádzky. Strach však môžu pociťovať aj v bezpečí domova, kedy v snahe utiecť rozbijú okno, rozkušú dvere alebo podhrabávajú plot, čím si spôsobia zranenia. O tom, ako ochrániť zvieratá počas silvestrovských osláv sa dočítate v článku: “Silvestrovské oslavy sa blížia: TAKTO ochránite svoje zvieratko“.
Pyrotechnika je nebezpečná aj pre divoké zvieratá, ktoré pri úteku mnohokrát končia pod kolesami áut alebo narazia do budov a stromov.
Po silvestrovských oslavách ostávajú na sídliskách, lúkach a poliach zvyšky kartónu či plastu. Odpad, ktorý po pyrotechnike ostáva je znečistený jedovatými chemikáliami s obsahom ťažkých kovov, ktoré následne kontaminujú pôdu a vodu. Tieto oslavy, ktoré síce trvajú pár minút však v prostredí spôsobujú znečistenie, ktoré pretrváva dlhšiu dobu.
Zábavnou pyrotechnikou dochádza aj k zhoršeniu kvality ovzdušia. To súvisí aj so zdravím človeka. Aj krátkodobé vystavenie znečistenému ovzdušiu z pyrotechniky môže súvisieť s kardiovaskulárnymi či respiračnými problémami. Znečistené ovzdušie však môže byť spojené aj s demenciou, kognitívnymi poruchami alebo prispieva k celkovému zhoršeniu iných ochorení.
Pri používaní zábavnej pyrotechniky môže dôjsť aj k rôznym zraneniam od úrazov prstov, končatín či očí, až po poškodenie sluchu.
Zdroj: (Petícia – Stop nebezpečnej zábavnej pyrotechnike, Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.