Pyrotechnika nemá negatívny vplyv len na zvieratá. Europoslanec Hojsík vyzýva na zákaz jej voľného predaja
K Silvestru neodmysliteľne patrí ohňostroj. Ten má však negatívny vplyv nielen na zvieratá, ale aj zdravie ľudí a životné prostredie. Europoslanec Martin Hojsík a environmentalistka Tamara Stohlová, ktorí sa dlhodobo zaoberajú ochranou zdravého životného prostredia a zvierat, prostredníctvom petície vyzývajú Vládu SR na zákaz voľného predaja pyrotechniky.
“Žiadame o úpravu nariadenia Vlády Slovenskej republiky č. 70/2015 Z. z. o sprístupňovaní pyrotechnických výrobkov na trhu tak, aby okrem pyrotechniky kategórie F4 boli v novom znení sprístupnené na trhu aj kategórie F2 a F3 výlučne odborne spôsobilým osobám,” uviedli v petícii dostupnej na internete.
V danej petícii proti zábavnej pyrotechnike argumentujú negatívnym vplyvom, ktorý majú ohňostroje a delobuchy na 3 sféry: zvieratá, životné prostredie a zdravie.
Zábavná pyrotechnika má veľmi negatívny vplyv na zvieratá, ktoré majú násobne citlivejší sluch ako ľudia. Zvieratá sú jej následkom vystresované a v mnohých prípadoch môže dôjsť k trvalému poškodeniu ich sluchu. Veľké množstvo domácich miláčikov po oslavách počas Silvestra končí na ulici, pretože v strachu utečú počas prechádzky. Strach však môžu pociťovať aj v bezpečí domova, kedy v snahe utiecť rozbijú okno, rozkušú dvere alebo podhrabávajú plot, čím si spôsobia zranenia. O tom, ako ochrániť zvieratá počas silvestrovských osláv sa dočítate v článku: “Silvestrovské oslavy sa blížia: TAKTO ochránite svoje zvieratko“.
Pyrotechnika je nebezpečná aj pre divoké zvieratá, ktoré pri úteku mnohokrát končia pod kolesami áut alebo narazia do budov a stromov.
Po silvestrovských oslavách ostávajú na sídliskách, lúkach a poliach zvyšky kartónu či plastu. Odpad, ktorý po pyrotechnike ostáva je znečistený jedovatými chemikáliami s obsahom ťažkých kovov, ktoré následne kontaminujú pôdu a vodu. Tieto oslavy, ktoré síce trvajú pár minút však v prostredí spôsobujú znečistenie, ktoré pretrváva dlhšiu dobu.
Zábavnou pyrotechnikou dochádza aj k zhoršeniu kvality ovzdušia. To súvisí aj so zdravím človeka. Aj krátkodobé vystavenie znečistenému ovzdušiu z pyrotechniky môže súvisieť s kardiovaskulárnymi či respiračnými problémami. Znečistené ovzdušie však môže byť spojené aj s demenciou, kognitívnymi poruchami alebo prispieva k celkovému zhoršeniu iných ochorení.
Pri používaní zábavnej pyrotechniky môže dôjsť aj k rôznym zraneniam od úrazov prstov, končatín či očí, až po poškodenie sluchu.
Zdroj: (Petícia – Stop nebezpečnej zábavnej pyrotechnike, Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.