Pyrotechnika v rukách neskúsených nadšencov predstavuje veľké riziko

Vítanie nového roka sa už tradične spája s bujarými oslavami. Každý Silvester však okrem dobrej zábavy prináša aj zvýšený výskyt poistných udalostí.
V silvestrovskom arzenáli mnohých Slovákov rozhodne nechýbali ohňostroje, prskavky či petardy.
Neodborná manipulácia so zábavnou pyrotechnikou však každoročne spôsobuje bolestivé úrazy a škody na majetku. Často vzniknú požiare menšieho alebo väčšieho charakteru spôsobené petardami a inou pyrotechnikou, ktorú mnohí ľudia vyhadzujú z okien. Výška takýchto škôd sa môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur.

Pozor na prskavky a krádeže
Počas minuloročného Silvestra zaznamenala poisťovne pôsobiace na Slovensku aj prípady, pri ktorých vyhodená petarda poškodila zaparkované autá, odhodená prskavka z balkóna v bytovke pristála o poschodie nižšie a susedom poškodila plastové okná.
Zaujímavou poistnou udalosťou z minulého roka bola krádež, pri ktorej do bytu na prízemí otvoreným oknom vošiel zlodej. Nič nepoškodil a jediné, čo ukradol, boli fľaše s alkoholom.
Rozsah škôd
V prípade, že sa klientom počas novoročných osláv prihodí poistná udalosť, mali by ju bezodkladne nahlásiť poisťovni. Môžu tak urobiť telefonicky, online, prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo neskôr osobne na pobočke. Výhodou je mať vlastnú fotodokumentáciu, ktorou klient preukáže rozsah poškodenia.
Ak nie je nevyhnutné poškodené predmety urýchlene odstrániť, je vhodné si ich odložiť pre následné dokazovanie poškodenia. Pred príchodom zamestnanca poisťovne je dobré spísať si rozsah poškodenia, aby sa na nič nezabudlo.
[ad][/ad]Zábavná pyrotechnika vlani spôsobila 39 požiarov
Neodborná manipulácia so zábavnou pyrotechnikou každoročne zapríčiňuje enormný nárast výjazdov hasičov. Na prelome rokov 2018 a 2019 spôsobila 39 požiarov. Hasiči preto pripomínajú základné pravidlá, ktoré by mali občania dodržiavať. Prezídium Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) o tom informovalo na sociálnej sieti.
Občania by podľa HaZZ nemali neodborne zasahovať do zábavnej pyrotechniky. Nevhodné je tiež zapaľovať pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre. Hasiči radia tiež neodpaľovať zábavnú pyrotechniku v sklenených fľašiach a iných nádobách.
V prípade, že pyrotechnika po zapálení nevybuchla, nemala by sa opäť zapaľovať. Naopak, je potrebné poliať ju dostatočným množstvom vody, uvádzajú hasiči v pokynoch.
Zapálená pyrotechnika sa nemá vyhadzovať z okien, balkónov a terás. „Mohol by vzniknúť požiar bytu, poprípade požiar zaparkovaných vozidiel,“ vysvetľujú hasiči. Zabrániť by sa podľa nich malo tiež priamemu kontaktu pyrotechniky s deťmi a zvieratami.
[ad2][/ad2]Odporúčané články

Minulý týždeň sa v Americkom centre Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach konalo každoročné podujatie pre učiteľov angličtiny English Language Teachers’ Meetup. Zúčastnilo sa ho približne 50 hostí, z čoho 40 boli pedagógovia z Košíc a okolia.

Príslušníci Mestskej polície mesta Košice boli v stredu (17. 5.) vyslaní do Čermeľského údolia, kde sa mal nachádzať spadnutý strom. Pri orezávaní sa nachádzali aj príslušníci Hasičského a záchranného zboru. Pri odpratávaní stromov však svojvoľne spadol ďalší strom, ktorý zranil dvoch hasičov.

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach vzniesol v súvislosti s novoročnou vraždou ženy v Michalovciach jednej osobe obvinenie zo zločinu marenia spravodlivosti. Informovala o tom košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.