Rada EÚ prijala ôsmy balík sankcií voči Rusku
Rada Európskej únie vo štvrtok prijala ôsmy balík tvrdých sankcií voči Rusku pre jeho vojenskú agresiu na Ukrajine. Spomenutý balík bol úzko koordinovaný s medzinárodnými partnermi EÚ a reaguje na pokračujúcu eskaláciu Ruska a nezákonnú vojnu proti Ukrajine.
Balík sankcií okrem toho reaguje aj na protiprávnu anexiu na základe falošných „referend“, mobilizáciu ďalších jednotiek a otvorených jadrových hrozieb. Informuje o tom oficiálny web Rady EÚ.
Najnovší balík sankcií stanovuje ďalšie zákazy importu do EÚ v hodnote sedem miliárd eur, čo pripraví Rusko o ďalšie príjmy. Zahŕňa i obmedzenie exportu, vďaka čomu ruský režim príde o kľúčové komponenty a technológie a ruská ekonomika o európske služby a odborné znalosti. Sankcie tiež pripravujú ruskú armádu a jej dodávateľov o ďalší konkrétny tovar a vybavenie potrebné na vedenie vojny na ukrajinskom území. Balík tiež vytvára základ pre požadovaný právny rámec na implementáciu zastropovania cien ruskej ropy.
Sankčný balík, na ktorom sa dohodli veľvyslanci v Bruseli, obsahuje aj zákaz prepravy ruskej ropy po mori do tretích zemí v prípade prekročenia cenového stropu, rovnako ako zákaz s tým spojených služieb. Tiež rozširuje zákaz importu tovarov, ako výrobkov z ocele, drevnej hmoty, papiera, strojov a zariadení, chemikálií, plastov či cigariet. Zároveň zakazuje poskytovanie IT, inžinierskych a právnych služieb ruským subjektom a ďalší vývoz technológií. Sankčný režim sa rozšíri na Chersonskú a Zaporižžskú oblasť, pričom balík zavádza aj nové kritérium pre obchádzanie sankcií.
V rámci balíka sú sankcionované ďalšie osoby a subjekty, so zameraním na tých, ktorí sa podieľajú na ruskej okupácii, nelegálnej anexii a falošných „referendách“. EÚ sa tiež naďalej zameriava na aktérov, ktorí šíria dezinformácie o vojne.
Sankcie tiež zakazujú občanom EÚ zastávať funkcie v riadiacich orgánoch niektorých štátnych podnikov. Zakazujú i všetky transakcie s ruským námorným registrom a pridáva ho do zoznamu štátnych podnikov, na ktoré sa vzťahuje zákaz transakcií.
Zdroj: SITA, dm, hb
Odporúčané články
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.