Rada EÚ schválila odporúčania, podľa ktorých by mali mať ľudia s platným Covidpassom výhody pri cestovaní
Členské štáty Európskej únie sa dohodli na koordinovanom prístupe k cestovateľským opatreniam v rámci Európskej únie počas pandémie ochorenia Covid-19. Dnes (25. 1.) Rada Európskej únie schválila nové odporúčania o koordinovanom prístupe, ktorý by uľahčil voľný pohyb počas pandémie. Nové odporúčania by sa mali uplatňovať od 1. februára 2022. Rada EÚ o tom informovala na svojej webovej stránke.
Podľa odporúčaní by mali byť protipandemické opatrenie nastavené tak, aby sa do úvahy nebralo to odkiaľ pochádza, ale jeho osobný status, teda to či je očkovaný, prekonal ochorenie Covid-19 alebo je negatívne testovaný. Výnimkou by však mali byť tie regióny, v ktorých je veľmi vysoká cirkulácia koronavírusu. Všetci cestujúci, ktorí majú platný Covid preukaz by mali byť oslobodení od testovania a karantény.
Platný Covid preukaz má kompletne zaočkovaná osoba. Kompletne zaočkovanou osobou je ten, komu od druhej dávky uplynulo najmenej 14 dní a zároveň nie viac ako 270 dní od jeho úplnej zaočkovanosti. Platný Covid preukaz má aj osoba, ktorá dostala booster dávku vakcíny proti koronavírusu alebo osoba, ktorá prekonala ochorenie Covid-19 a neuplynulo odvtedy viac, ako 180 dní. Covid preukaz môže osoba získať aj negatívnym výsledkom PCR testu nie staršieho ako 72 hodín alebo negatívnym výsledkom antigénového testu nie staršieho ako 48 hodín.
Rada EÚ odporúča vyžadovať odpoved pred príchodom alebo najneskôr 24 hodín po príchode do krajiny od ľudí, ktorí nemajú platný Covid preukaz. Od tejto požiadavky by však mali byť oslobodení pracovníci v doprave, pacienti cestujúci z naliehavých zdravotných dôvodov, námorníci a osoby, ktoré žijú v pohraničných regiónoch a často cestujú.
Zdroj: (Rada Európskej únie, ZL)
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.