Rada predstavila nové odporúčanie o skríningu rakoviny
Rada Európskej únie (EÚ) navrhla nové odporúčanie týkajúce sa skríningu rakoviny. Cieľom tohto kroku je znížiť úmrtnosť na rakovinu, ale aj výskyt invazívnych druhov tohto ochorenia, keďže skríning umožňuje odhaliť rakovinu v ranom štádiu, prípadne ešte skôr, ako sa choroba objaví alebo stane invazívnou. Rada o tom informuje v tlačovej správe na svojej webstránke.
Vzhľadom na to, že predchádzajúce odporúčanie o skríningu rakoviny z roku 2003 bolo obmedzené na rakovinu prsníka, krčka maternice a hrubého čreva a konečníka, sa členské štáty rozhodli ho rozšíriť. Nové odporúčanie zahŕňa už aj skríning rakoviny pľúc, rakovinu prostaty a rakovinu žalúdka. V prípade rakoviny krčka maternice, odporúčanie stanovuje, že členské štáty by mali zvážiť prispôsobenie veku a intervalov individuálnemu riziku na základe histórie očkovania proti ľudskému papilomavírusu (HPV) u jednotlivých osôb. Pokiaľ ide o rakovinu prsníka, tam zas navrhuje dolnú vekovú hranicu 45 rokov a hornú vekovú hranicu 74 rokov.
Rada zároveň odporúča zabezpečiť primerané, včasné a doplnkové diagnostické a liečebné postupy pre osoby s pozitívnym skríningovým testom. Tiež prízvukuje, že členské štáty by pri realizácii programov skríningu rakoviny mali zvážiť aj ľudské a finančné zdroje a svoje kapacity v oblasti zdravotnej starostlivosti.
Rakovina je hlavnou príčinou úmrtí v Európe. V roku 2020 v EÚ diagnostikovali rakovinu odhadom u 2,7 milióna ľudí.
Zdroj: SITA, ab, ns
Odporúčané články
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.