Rada vysokých škôl vyzýva vysoké školy, aby na znak protestu prerušili výučbu
Rada vysokých škôl SR (RVŠ SR) vyzvala vysoké školy, aby na znak protestu symbolicky 21. februára prerušili výučbu a počas rokovania Národnej rady SR o novele zákona o vysokých školách zvážili pokračovanie protestu. Uviedla to vo svojej výzve, ktorú zverejnila na svojom webe. K protestnému prerušeniu vyučovania na vysokých školách sa zatiaľ pridali viaceré univerzity a fakulty.
Medzi nimi je Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita v Bratislave, Trnavská univerzita v Trnave, niektoré fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach aj Vysokej školy múzických umení v Bratislave či Ekonomickej univerzity v Bratislave. Novelu zákona o vysokých školách by mal parlament prerokovať v marci.
Rada svoju výzvu zdôvodňuje tým, že zásadné výhrady vysokoškolských reprezentácií k novele zákona o vysokých školách neboli v doterajšom legislatívnom procese akceptované. Aj keď RVŠ SR pozitívne vníma viaceré zmeny, ktoré prináša návrh novely, upozorňuje, že ak tento návrh novely zákona bude schválený v predloženej forme, zruší demokratické princípy fungovania slovenského vysokého školstva, ustanovené po Novembri 1989. Zároveň konštatuje, že predložený návrh novely nerieši zásadné problémy vysokého školstva, medzi ktoré patrí napríklad odchod študentov do zahraničia.
RVŠ SR žiada v novele zákona ponechať voľbu kandidáta na rektora verejnej vysokej školy vo výhradnej kompetencii jej akademického senátu za podmienok určených štatútom vysokej školy. Mala by sa tiež ponechať zákonná úprava samosprávy na úrovni fakúlt tak, aby kandidáta na dekana volil akademický senát fakulty. Rozhodovanie o metodike rozpisu dotácie, rozpočte verejnej vysokej školy a o nakladaní s jej majetkom by malo byť aj v kompetencii akademického senátu verejnej vysokej školy. V správnej rade má mať zastúpenie aj zamestnanecká časť akademickej obce verejnej vysokej školy. V kompetencii vysokej školy sa má ponechať stanovenie kritérií v oblasti pedagogickej a tvorivej činnosti na obsadzovanie pracovných miest vysokoškolských učiteľov.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Mladá žena v Trebišove pripravila seniora o dôchodok. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová, 69-ročný František sa v piatok 8. novembra na autobusovej stanici v Trebišove stretol s mužom a ženou, ktorých poznal. U tejto dvojice už viackrát prespal, vzhľadom na svoju životnú situáciu. V ten deň plánoval ísť po dôchodok a dvojica mu navrhla, že mu zabezpečia taxík.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.