Rádioaktívny odpad z nemocníc sa začne postupne likvidovať

Zdravotnícke zariadenia na Slovensku by sa už čoskoro mohli zbaviť záťaže v podobe rádioaktívnych odpadov. Ako v pondelok na tlačovej besede uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, nejde síce o najväčší problém Slovenska, tento problém však je, je dlhodobý a je nutné ho riešiť. Množstvo nemocníc totiž skladuje rádioaktívny materiál pochádzajúci najmä zo zariadení, ktorými sa v minulosti liečili onkologické ochorenia.
Doteraz pritom podľa ministra kompetentní pred týmto problémom zatvárali oči. Po novom však zdravotníckym zariadeniam pomôže štátny JAVYS, ktorý má ako jediný na Slovensku povolenie na likvidáciu rádioaktívneho materiálu.
„Dnešným dňom začíname zbierať tento rádioaktívny odpad, spoločnosť JAVYS ho bezpečne uskladní v skladoch v Jaslovských Bohuniciach a bude ho postupne likvidovať,” priblížil Sulík. Ako doplnil generálny riaditeľ spoločnosti JAVYS Peter Štuller, v rámci tohto procesu úzko spolupracujú s Úradom verejného zdravotníctva SR a aj rezortom zdravotníctva. Tie aktuálne mapujú situáciu a zisťujú, ktoré prevádzky disponujú rádioaktívnym odpadom, prihlasovať sa môžu aj sami. „Do konca mesiaca, možno v marci, budeme presne vedieť, kde sa čo nachádza,” poznamenal minister.
Aktuálne teda Ministerstvo hospodárstva SR a ani JAVYS nevedia, akého počtu nemocníc sa tento problém týka a ani koľko presne bude likvidácia odpadu stáť. „Bavíme sa o miliónovej čiastke, je v jednotkách miliónov,” priblížil minister s tým, že zdroje vznikli vďaka úsporám v prevádzke štátnej firmy.
Zdroj: (SITA, it;zol)
Odporúčané články

Kedysi luxusná vila, dnes strašiak sídliska. Dom fotografa Rozmana už takmer desať rokov chátra a priťahuje neželaných návštevníkov. Obyvatelia okolitých panelákov sa denne stretávajú s hlukom, asociálmi a rušením verejného poriadku. Napriek zásahom polície sa situácia nemení. Kto nesie zodpovednosť a ako sa situácia vyrieši?

V pondelok 14. júla sa začína s „ostrou“ modernizáciou električkovej trate (MET) na sídlisku Nad jazerom. Táto časť 2. etapy MET 2 v Košiciach v celkovej dĺžke takmer 7 kilometrov patrí k najvýznamnejším investíciám do skvalitnenia mestskej hromadnej dopravy (MHD), ktoré v nasledujúcich mesiacoch za celkovo takmer 200 miliónov eur uskutoční DPMK a mesto Košice.

Informuje o tom mesto Košice. Ako uviedlo, premiérové podujatie v rámci Košického kultúrneho a športového leta so zameraním na psie športy a výcvik sa začne v piatok 18. júla o 16:00, na ihrisku Playko v Mestskom parku.