Rakúšania takisto zavádzajú kontroly na hraniciach so Slovenskom
Rakúsko od polnoci začne vykonávať kontroly na hraniciach so Slovenskom. Ráno to oznámil hovorca ministra Gerharda Karnera, informuje o tom verejnoprávny vysielateľ ORF.
Samotný Karner v relácii Journal um acht rádia Ö1 uviedol, že Rakúsko bude nasledovať krok Česka. To oznámilo hraničné kontroly počnúc štvrtkom (29. 9.) v dôsledku zvýšeného počtu nelegálnych migrantov prechádzajúcich hranice. Do Česka prichádzajú cudzinci najmä zo Sýrie, využívajúci Česko ako tranzitnú krajinu pri cestách do ďalších štátov Európskej únie. „Musíme urobiť toto preventívne opatrenie, aby sme si dokázali s touto situáciou dlhodobo poradiť a aby sme odradili nelegálnych migrantov od využívania tejto trasy,“ povedal český premiér.
O konkrétnych technických opatreniach už slovenské ministerstvo zahraničia komunikuje s českou stranou ako aj ďalšími partnermi a zároveň prijíma vlastné opatrenia. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZV) Matúš Dávid, podľa ktorého si rezort diplomacie uvedomuje zložitú situáciu a vie, že migranti k nám prichádzajú po západobalkánskej migračnej trase cez vonkajšiu schengenskú hranicu EÚ.
„Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR je v tomto smere pripravené poskytnúť podporu všetkým krokom kolegov z rezortu vnútra zameraným na riešenie vzniknutej situácie. Je evidentné, že tento problém teda prerastá hranice jedného či dvoch štátov. Pri jeho riešení teraz jednoducho musíme spojiť sily. V regióne aj na úrovni EÚ,“ uvádza v závere hovorca rezortu diplomacie.
Opatrenia nie sú namierené proti Slovákom, tvrdí Káčer
Opatrenia na hraniciach nie sú namierené špecificky proti Slovensku. Snahou je, aby naše hranice ostali maximálne otvorené. Po rokovaní vlády to povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer. Dodal, že robia všetko pre to, aby schengenský priestor ostal voľný, pričom snahou je vyhnúť sa takýmto opatreniam na našich hraniciach. Problém podľa Káčera vzniká na vonkajšej hranici EÚ, a pod tlakom Nemecka vzniká akási kaskáda opatrení, ktorá sa presúva na Česko či Rakúsko. Doplnil, že nás sa to dotýka nepriamo. Podľa šéfa slovenskej diplomacie je aj SR pripravená prijímať opatrenia a ponúknuť aj Maďarsku pomoc s ochranou hraníc.
Podľa Naďa nejde o zlyhanie slovenskej strany
Je dôležité, aby každý chránil svoju schengenskú hranicu. Na adresu zavedenia hraničných kontrol na hraniciach s Rakúskom a Českou republikouto dnes uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). „Je to vytváranie politického tlaku, ktorý podľa mňa nie je úplne správny. Dôležité je chrániť vonkajšiu schengenskú hranicu, ale nie chrániť jednotlivé hranice medzi sebou,” povedal Naď.
Podľa neho nejde o zlyhanie práce slovenskej polície. „My sme opakovane boli informovaní od pána ministra vnútra o tom, že je tu nárast počtu migrantov a nielen zo Sýrie, ale aj z oblasti severnej Afriky, aj z Ruska. Každý to bude posúvať ďalej na inú krajinu. Nemecko má pocit, že Česká republika ich dostatočne nezachytáva, Česi budú hovoriť, že k nim prichádzajú zo Slovenska a my budeme tvrdiť, že k nám prichádzajú z Maďarska. Toto nie je správna cesta podľa mňa,” dodal minister.
Heger konanie našich susedov kritizuje
Myslím si, že trochu tu zlyhala práca na strane Českej republiky. Na adresu zavedenia hraničných kontrol na hraniciach s Českou republikou to dnes uviedol predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). „Osobne si myslím, že takto sa to nerobí. Treba to riešiť v komunikácii a nie takýmito prekvapeniami. My sme súčasťou schengenu a je úplne absurdné očakávať, že my budeme chrániť hranicu medzi Slovenskom a Maďarskom a medzi Slovenskom a Českom a podobne. Schengen je o voľnom pohybe tovaru aj osôb. O akých hraničných kontrolách tu hovoríme?,” povedal Heger.
Predseda vlády si myslí, že tento krok, ktorý urobila Česká republika a zavádza aj Rakúsko nie je správny. „My máme jedinú schengenskú hranicu, a to je s Ukrajinou. Ukrajina je vo vojne a tam je úplne iný režim teraz. Treba hovoriť, že ak Maďarsko má problém na hranici so Srbskom, lebo zabezpečuje schengenskú hranicu a potrebuje pomoc európskych krajín na posilnenie kontroly, samozrejme, veľmi radi to urobíme. Riešenie je pomôcť Maďarom na hranici so Srbskom a ,samozrejme, intervenovať do Turecka, aby dodržiavali dohody, ktoré dodržiavať majú. Však zato platí EÚ veľké peniaze,” dodal Heger.
Mikulec ubezpečuje, že panika je v súvislosti s kontrolami na hraniciach zbytočná
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v súvislosti s avizovanými kontrolami na hraniciach s Českou republikou a Rakúskom na tlačovej besede po zasadnutí vlády povedal, že panika je zbytočná. „Nelegálna migrácia je na vonkajšej schengenskej hranici, na ktorú my, okrem hraníc s Ukrajinou, nemáme žiadny dosah,“ uviedol Mikulec, podľa ktorého sú všetky kroky koordinované s ministrami okolitých štátov. On sám by skôr posilnil maďarsko-srbskú hranicu tak, aby sa zamedzilo migračnému tlaku, ktorý v súčasnosti je.
„Máme spoločné hliadky s rakúskymi aj maďarskými policajtmi, keď kontrolujeme autá aj vlaky. Kontrolujeme síce námatkovo, ale ak bude treba, hliadky na Slovensku zosilníme. Každopádne, naša polícia v ničom nezlyhala,“ povedal minister vnútra a dodal, že takéto kontroly na hraniciach už zaviedli Rakúšania aj voči Maďarsku a Slovinsku.
Roman Mikulec prezradil aj to, že aj my v krátkom čase môžeme zaviesť kontroly na hraniciach s Maďarskom, musí to však schváliť vláda. Najskôr ale navrhneme Maďarom, že im na ich vonkajšej hranici pomôžeme, čím by Rakúsko i Česko mohli tie opatrenia, ktoré teraz zaviedli, stiahnuť.
Minister Mikulec na kritiku europoslanca a predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku, že zlyhávame pri kontrolách hraníc, skonštatoval, že by mal radšej z europarlamentu odísť, keď „asi nevie, o čom je schengen“. „Tie kontroly na hraniciach majú byť na vonkajšej hranici a tie štáty, ktoré sú tam, si majú plniť svoje povinnosti tak, ako si ich my plníme na ukrajinskej hranici. A navyše, schengenský kódex hovorí, že kontroly na hraniciach majú byť úplne posledným opatrením,“ skonštatoval Mikulec a dodal, že my ako EÚ sme nevyčerpali všetky možnosti, ale Slovensko tento kódex dodržiava.
Zdroj: (kh, kl, ju, ab, dm, ns, DSe, pma)
Odporúčané články
Metropolu východu čaká v sobotu 24. augusta hlavný festivalový deň PRIDE Košice 2024. Konať sa bude v Kasárňach Kulturparku. Areál bude otvorený od 10:30, oficiálny program odštartuje o 11:00 a o 13:30 vyrazí sprievod do ulíc mesta.
Na Magistráte mesta Košice sa minulý týždeň uskutočnilo tretie zo série neformálnych podujatí s názvom “Čaj o piatej”. Tieto diskusie, otvorené pre širokú verejnosť, sú zamerané na aktuálne témy spojené s prípravou nového územného plánu mesta. Tentokrát sa záujemcovia zamerali na tému udržateľnej mobility, pričom sa diskutovalo o viacerých kľúčových otázkach, ktoré ovplyvnia budúcu podobu Košíc.
Vodiči jazdiaci z Podhradovej smerom do Kavečian a naspäť vedia, že najhorším úsekom na tejto trase je takzvané „esíčko” v dĺžke 400 metrov. Táto časť komunikácie je nielen úzka, ale aj v nevyhovujúcom stave, čo pravidelne spôsobuje nebezpečné situácie a hrozbu kolízií najmä pri prejazde autobusov MHD.