Rakúsko uvoľnilo opatrenia pre pendlerov, na prekročenie hraníc vám postačí týždňový test
Interval povinnej registrácie pred vstupom do krajiny sa však nemení.
Rakúsko od pondelka 3. mája uvoľňuje opatrenia pre pendlerov zo Slovenska. Tí sa po novom nebudú musieť preukazovať negatívnym PCR alebo antigénovým testom starším ako 72 hodín. Stačiť bude negatívny odpoved, ktorý nie je starší ako sedem dní. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke.
Interval povinnej registrácie (Pre-Travel-Clearance) sa nemení, stačí sa zaregistrovať raz za 28 dní alebo pri zmene údajov zadávaných pri registrácii. Ak bol PCR alebo antigénový odpoved urobený mimo Rakúska, je potrebné k nemu predložiť aj osvedčenie v anglickom alebo nemeckom jazyku.
Pustia vás aj bez testu
Rezort diplomacie preto odporúča dať si výsledok testu potvrdiť priamo na vzory tlačív, ktoré sú k dispozícii na webe ministerstva.
Viac o téme: Koronavírus
„Ak daná osoba nebude mať pri vstupe do Rakúska negatívny odpoved, bude do Rakúska vpustená, avšak odpoved si musí na jeho území zabezpečiť do 24 hodín. Uvedené platí aj pre pendlerov, ktorí bývajú na území Rakúska a pracujú na Slovensku,“ uvádza MZVEZ SR.
Naďalej pre všetkých cestujúcich do Rakúska platí povinná registrácia pred vstupom do krajiny. Pri registrácii je potrebné uviesť meno a priezvisko, dátum narodenia, adresu, dátum vstupu, dátum odchodu, krajinu, z ktorej občan cestuje, pobyt počas posledných 10 dní pred vstupom, kontaktné údaje, lekárske potvrdenie.
Karanténa zostáva v platnosti
Registráciu je potrebné vykonať najskôr 72 hodín pred plánovaným vstupom do Rakúska. Výnimkou je tranzit cez územie Rakúska, ktorý nepodlieha ani online registrácii.
Povinná desaťdňová karanténa ostáva naďalej v platnosti pre takmer všetky krajiny vrátane Slovenska. Možno ju ukončiť negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu najskôr v piaty deň po vstupe do krajiny. Výnimky majú pendleri pracujúci v 24-hodinových turnusoch, sezónni pracovníci a osoby, ktoré do Rakúska vstupujú z dôvodu neodkladných medicínskych výkonov s jednou sprevádzajúcou osobou.
Zdroj: Webnoviny.sk
Odporúčané články
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)