Rakúsky princ údajne neoprávnene zastrelil medveďa, úrady majú podozrenie z pytliactva
Rumunsko oficiálne zakázalo lov na trofeje v roku 2016.
Rumunská polícia bude vyšetrovať možné pytliactvo v prípade rakúskeho princa, ktorý údajne “neoprávnene” zastrelil medvedieho samca počas marcovej poľovačky v Karpatoch. Informovali o tom v stredu rumunské úrady.
Podľa oficiálnych poľovníckych dokumentov dostal princ Emanuel z rodu Lichtenštajnov v marci štvordňové povolenie na lov v župe Covasna v centrálnej časti Rumunska, kde 13. marca skolil 17-ročného medveďa hnedého, za ktorého zaplatil 7-tisíc eur.
Chýbajú niektoré dokumenty
Vysoký predstaviteľ rumunského ministerstva životného prostredia Octavian Berceanu však potvrdil podozrenie z pytliactva, keď poznamenal, že chýbajú niektoré oficiálne dokumenty požadované pri zabití medveďa. „Miestna agentúra životného prostredia by mala po zastrelení informovať ochrancov životného prostredia, ale nestalo sa tak,“ povedal Berceanu.
Samotný princ prostredníctvom švajčiarskeho denníka Blick uviedol, že sa k záležitosti nebude vyjadrovať.
Lov na trofeje je zakázaný od 2016
Rumunsko oficiálne zakázalo lov na trofeje v roku 2016. Nevzťahuje sa to však na „problematické“ medvede, ktoré škodia napríklad poľnohospodárskym plodinám alebo domácim zvieratám. V takom prípade je ako posledná možnosť vydanie povolenia poľovníckym združeniam na odstrel. Tie potom takéto povolenia predávajú lovcom trofejí.
Rumunsko je domovom najväčšej európskej populácie medveďov hnedých. Oficiálne ich je okolo šesťtisíc. Niektorí experti však tieto čísla spochybňujú a tvrdia, že metodika počítania medveďov bola nevyhovujúca.
Zdroj: Webnoviny.sk
Odporúčané články
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)