Referendum 2023: Všetky dôležité informácie na jednom mieste
Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vyhlásila referendum na sobotu 21. januára 2023. Urobila tak na základe petície občanov, prijatej 24. augusta 2022.
Referendum sa bude konať v sobotu, 21. 1. 2023, v čase od 07.00 h do 22.00 h. Právo hlasovať v referende má občan SR, ktorý má právo voliť do Národnej rady SR, t. j. občan, ktorý najneskôr v deň konania referenda dovŕši 18 rokov. Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia, ak osobitný zákon v čase pandémie neustanoví inak.
Občania Slovenska budú hlasovať o otázke, ktorá bude znieť:
„Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“
Ako voliť?
Volič môže voliť na území Slovenskej republiky, a to vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, alebo v ktoromkoľvek volebnom okrsku na základe hlasovacieho preukazu.
Volič môže voliť mimo územia Slovenskej republiky poštou, ak nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a bol na základe žiadosti zapísaný do osobitného zoznamu voličov, alebo má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v čase referenda sa zdržiava mimo jej územia. POZOR: Termín na odoslanie žiadosti o voľbu poštou uplynul 2. 12. 2022.
Volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ale v deň konania referenda nebude môcť voliť v mieste svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, môže požiadať o hlasovací preukaz. Je nutné požiadať o preukaz najneskôr do 20. januára v úradných hodinách obce. Obec vydá hlasovací preukaz bezodkladne. Týka sa to iba voliča, ktorý ma trvalý pobyt na Slovensku. Hlasovať následne môže v ktoromkoľvek volebnom okrsku v hociktorej volebnej miestnosti.
Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie, alebo preto, že nemôže čítať alebo písať a oznámi pred hlasovaním túto skutočnosť okrskovej volebnej komisii, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, aby podľa jeho pokynov a zákona upravila hlasovací lístok a vložila do obálky; takouto osobou nemôže byť člen okrskovej volebnej komisie.
Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec a v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky, a to len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.
Ako prebieha proces voľby?
Ministerstvo vnútra SR informuje, že volič je povinný po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej volebnej komisii svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu. Ak bol voličovi na jeho žiadosť vydaný hlasovací preukaz, predloží spolu s občianskym preukazom hlasovací preukaz, ktorý mu okrsková volebná komisia odoberie.
Okrsková volebná komisia následne voličovi vydá hlasovací lístok a prázdnu obálku opatrenú odtlačkom úradnej pečiatky obce. Volič je poviný prevzatie hlasovacieho lístka a obálky potvrdiť v zozname voličov vlastnoručným podpisom.
V osobitnom priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov volič na hlasovacom lístku zakrúžkuje odpoveď „áno“ alebo odpoveď „nie“. Potom hlasovací lístok vloží volič do obálky a následne do volebnej schránky. Ak nie je hlasovací lístok upravený ustanoveným spôsobom (zakrúžkovaním iba jednej z odpovedí) je neplatný.
Čo robiť s nesprávne upraveným hlasovacím lístkom?
Volič je povinný odložiť nesprávne upravený hlasovací lístok do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 eur. V prípade hlasovania mimo volebnej miestnosti, volič nesprávne upravený hlasovací lístok znehodnotí pred členmi okrskovej volebnej komisie.
Zoznam volebných okrskov a volebných miestností v Košiciach na odovzdanie hlasovacích lístkov a sčítanie hlasov voličov nájdete na webových stránkach jednotlivých mestských častí.
Zdroj: MV SR
Odporúčané články
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.