Referendum 2023: Všetky dôležité informácie na jednom mieste
Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vyhlásila referendum na sobotu 21. januára 2023. Urobila tak na základe petície občanov, prijatej 24. augusta 2022.

Referendum sa bude konať v sobotu, 21. 1. 2023, v čase od 07.00 h do 22.00 h. Právo hlasovať v referende má občan SR, ktorý má právo voliť do Národnej rady SR, t. j. občan, ktorý najneskôr v deň konania referenda dovŕši 18 rokov. Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia, ak osobitný zákon v čase pandémie neustanoví inak.
Občania Slovenska budú hlasovať o otázke, ktorá bude znieť:
„Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“
Ako voliť?
Volič môže voliť na území Slovenskej republiky, a to vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, alebo v ktoromkoľvek volebnom okrsku na základe hlasovacieho preukazu.
Volič môže voliť mimo územia Slovenskej republiky poštou, ak nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a bol na základe žiadosti zapísaný do osobitného zoznamu voličov, alebo má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v čase referenda sa zdržiava mimo jej územia. POZOR: Termín na odoslanie žiadosti o voľbu poštou uplynul 2. 12. 2022.
Volič, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ale v deň konania referenda nebude môcť voliť v mieste svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, môže požiadať o hlasovací preukaz. Je nutné požiadať o preukaz najneskôr do 20. januára v úradných hodinách obce. Obec vydá hlasovací preukaz bezodkladne. Týka sa to iba voliča, ktorý ma trvalý pobyt na Slovensku. Hlasovať následne môže v ktoromkoľvek volebnom okrsku v hociktorej volebnej miestnosti.
Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie, alebo preto, že nemôže čítať alebo písať a oznámi pred hlasovaním túto skutočnosť okrskovej volebnej komisii, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, aby podľa jeho pokynov a zákona upravila hlasovací lístok a vložila do obálky; takouto osobou nemôže byť člen okrskovej volebnej komisie.
Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec a v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky, a to len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.
Ako prebieha proces voľby?
Ministerstvo vnútra SR informuje, že volič je povinný po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej volebnej komisii svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu. Ak bol voličovi na jeho žiadosť vydaný hlasovací preukaz, predloží spolu s občianskym preukazom hlasovací preukaz, ktorý mu okrsková volebná komisia odoberie.
Okrsková volebná komisia následne voličovi vydá hlasovací lístok a prázdnu obálku opatrenú odtlačkom úradnej pečiatky obce. Volič je poviný prevzatie hlasovacieho lístka a obálky potvrdiť v zozname voličov vlastnoručným podpisom.
V osobitnom priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov volič na hlasovacom lístku zakrúžkuje odpoveď „áno“ alebo odpoveď „nie“. Potom hlasovací lístok vloží volič do obálky a následne do volebnej schránky. Ak nie je hlasovací lístok upravený ustanoveným spôsobom (zakrúžkovaním iba jednej z odpovedí) je neplatný.
Čo robiť s nesprávne upraveným hlasovacím lístkom?
Volič je povinný odložiť nesprávne upravený hlasovací lístok do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 eur. V prípade hlasovania mimo volebnej miestnosti, volič nesprávne upravený hlasovací lístok znehodnotí pred členmi okrskovej volebnej komisie.
Zoznam volebných okrskov a volebných miestností v Košiciach na odovzdanie hlasovacích lístkov a sčítanie hlasov voličov nájdete na webových stránkach jednotlivých mestských častí.
Zdroj: MV SR
Odporúčané články

Most medzi areálom Novej nemocnice (Univerzitná nemocnca L. Pasteura) na Triede SNP a areálom na Ipeľskej ulici v Košiciach opravia, v súčasnosti vyhodnocujú ponuky vo verejnom obstarávaní. Uviedla to hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová. Doplnila, že víťaz bude známy až po riadnom ukončení verejného obstarávania.

GLOBSEC Forum 2025 sa uskutoční od 12. do 14. júna v Prahe pod záštitou prezidenta Českej republiky Petra Pavla a Ministerstva zahraničných vecí Českej republiky. Zástupcovia z takmer siedmich desiatok krajín z celého sveta sa stretnú v českom hlavnom meste, aby diskutovali o najnaliehavejších geopolitických, bezpečnostných a geoekonomických výzvach súčasnosti. Jubilejný 20. ročník fóra opäť ponúkne jedinečnú platformu pre medzinárodný dialóg – tento rok so zameraním na posilnenie úlohy Európy pri budovaní bezpečnejšej a prosperujúcejšej budúcnosti.

Žiaci z 34 základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice si dnes prevzali koncoročné vysvedčenia. V tomto školskom roku navštevovalo základné školy v meste 17 188 žiakov, z čoho bolo 335 odídencov z Ukrajiny. Naposledy dnes svojich spolužiakov v školských laviciach videlo 1 586 deviatakov, ktorí v septembri nastúpia na stredné školy. V materských školách sa do výchovno-vzdelávacieho procesu najmä hravou formou zapojilo 5 630 detí. Päť základných umeleckých škôl (ZUŠ) rozvíjalo talent 4171 žiakov a jazykové školy učili 1 057 poslucháčov.