Rejdová oslavuje 50. výročie Gemerského folklórneho festivalu
Malebná obec v krásnej prírode Slovenského rudohoria Rejdová, bohatá svojou folklórnou tradíciou, si
od 22. do 24. augusta 2024 pripomenie 50. výročie Gemerského folklórneho festivalu. Pri významnej
polstoročnici festival predstaví kultúrne dedičstvo regiónu a ponúkne jedinečnú príležitosť vidieť
výnimočné vystúpenia v autentickom prostredí.
Organizátori festivalu Obec Rejdová a Gemerské osvetové stredisko, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, srdečne pozývajú návštevníkov na tohtoročný festival, ktorý je venovaný najbohatšiemu prejavu ľudovej kultúry – svadbe.
„Tradičná svadba na Slovensku aj v našom kraji mala mnoho podôb. Trvala niekoľko dní a nezaobišla sa bez množstva zvykov, obradov, magických úkonov, lahodného jedla a hlavne rezkej muziky, spevu a tanca. Hoci univerzálny typ tradičnej slovenskej svadby nejestvuje, „Svadba v Rejdovej“ návštevníkov počas troch dní zavedie, do fascinujúcej atmosféry zvykov typických pre túto obec a región Gemera. Svadobná ochutnávka však príde aj od vojvodinských Slovákov. Verím, že jubilejný program Gemerského folklórneho festivalu bude balzamom pre dušu a pastvou pre oči. Ja sám sa teším na nové zážitky a skvelú rejdovskú atmosféru, ktoré organizátori festivalu a miestni obyvatelia každoročne ponúkajú,” hovorí predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Dramaturgia trojdňového festivalu je postavená na tradičných zvyklostiach, ktoré obsahovali predsvadobné obdobie, prípravy, zálety, rozlúčku, sobáš, svadobnú hostinu. Jednotlivé tematické celky Pred svadbou, Pozivaňa na svadbu a Cestou na sobaš sa objavia v scénických programoch, ale odzrkadľujú sa aj vo voľných aktivitách – tvorivých dielňach, výstavách, prednáškach, školách tanca a spevu či v regionálnej gastronómii. Množstvo sprievodných aktivít sa opäť uskutoční na pľacu pred kostolom, v rejdovských dvoroch, tradičnej drevenici Košického samosprávneho kraja v Chiške u Kriški, detskom dvore a prvýkrát aj vo farskej záhrade a čiastočne vynovenej takmer tristoročnej budove starej
fary.
„Mimoriadne náš teší že naše pozvanie prijali aj Slováci zo Srbska, ktorí s etnologičkou pôvodom z Báčskeho Petrovca Annou Medveďovou pripravili Vojvodinský dvor. Okrem zaujímavých predsvadbových aktivít predstaví etnológ Patrik Rago svadobný odev zo Selenča, ale aj výrobu typickej selenčskej party. Samozrejme, nebudú chýbať ani insitní maliari z Kovačice, či ochutnávky regionálnych špecialít. RINK – Remeselnícky inkubátor Košického kraja aj za účasti zahraničných hostí pripravil tradičný jarmok. Niekoľko desaťročí zatvorená budova starej fary opäť otvorí svoje dvere. Návštevníci sa budú môcť pokochať pôvodnou architektúrou a zariadením, ale tiež v týchto čarovných priestoroch zažiť odborné prednášky či tvorivé remeselné dielne ako inak, na tému svadba,“ v krátkosti predstavuje zaujímavý program Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska.
Trojdňový festivalový program sa uskutoční na niekoľkých dejiskách. Hlavný program sa bude odohrávať na pľacu pred kostolom, ďalšie aktivity a vystúpenia čakajú návštevníkov o niekoľko desiatok metrov ďalej, na malej scéne vo farskej záhrade. Smädní a hladní hostia sa zároveň v tomto areáli môžu aj občerstviť, podávať sa bude aj župné pivo v oddychovej zóne Košického samosprávneho kraja. Nebudú chýbať ani obľúbené remeselnícke, spevácke, gastronomické či detské dvory, tanečné domy a samozrejme ani výnimočné folklórne zoskupenia a hostia, ktorí počas uplynulých ročníkov festivalu zanechali u divákov mimoriadne silné zážitky. Piatkové a sobotňajšie programy ukončia svadobné tancovačky so špičkovými ľudovými kapelami Muzičkou, Sajó Bandou a Pokošovcami. V sobotu 24. augusta sa návštevníci môžu dopraviť na rejdovskú svadbu aj špeciálnym Gemerským expresom z Košíc. Cestovný poriadok, lístky a ďalšie informácie sú zverejnené na webe Detskej železnice.
Za štedrú finančnú podporu 50-ročnému Gemerskému folklórnemu festivalu srdečne ďakujeme Fondu na podporu umenia a Košickému samosprávnemu kraju. Za organizátorov prajeme festivalu ďalších úspešných rokov, zanietených folkloristov, štedrých podporovateľov a veľa vďačných návštevníkov.
Aktuálne informácie o podujatí: https://www.facebook.com/GFFRejdova
Zdroj: (TS)
Odporúčané články
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.