Rektori vyzývajú vládu, aby podporila verejné vysoké školy pri pomoci ukrajinským študentom
Slovenská rektorská konferencia (SRK) vyzýva vládu SR, aby finančne podporila verejné vysoké školy. Len s finančnou podporou od štátu budú schopné aj naďalej pomáhať ukrajinským študentom. Slovenské vysoké školy podporili ako študentov a akademikov z Ukrajiny, tak aj ich rodinných príslušníkov a odídencov. Sú ochotné podporovať ich aj naďalej, no budú na to potrebovať finančnú podporu. Doterajšie náklady boli hradené z vlastných zdrojov vysokých škôl, avšak tieto prostriedky sú podľa vysokých škôl vyčerpané. Uvádza to v tlačovej správe SRK.
Po vypuknutí konfliktu na Ukrajine začalo na slovenských vysokých školách študovať prinajmenšom 235 ukrajinských študentov. Vysoké školy sa usilovali pomôcť im mimoriadnymi štipendiami a grantmi, odpustením poplatkov za stravu a ubytovanie, ale aj organizáciou jazykových kurzov. Počas prvého štvrťroku 2022 pomoc pre ukrajinských študentov a akademikov zo strany vysokých škôl dosiahla milión eur. Náklady hradili školy z vlastných zdrojov a stále čakajú na ich preplatenie od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Podľa odhadov majú slovenské vysoké školy kapacity na prijatie ďalších temer 1700 ukrajinských študentov za predpokladu, že by im Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNSHR) poskytol štipendium. Čo však prekáža pri prijímaní ďalších študentov z Ukrajiny sú nepostačujúce ubytovacie kapacity, ale i naplnenosť niektorých študijných programov. Oveľa pružnejšie sú v tomto smere súkromné vysoké školy, ktoré by mohli prijať viac štipendistov.
Ak chcú vysoké školy v pomoci študentom a akademikom z Ukrajiny pokračovať, budú potrebovať finančnú podporu. Podpora by podľa nich mala byť dlhodobá a systematická. SRK vyzvala vládu SR, aby zvážila znižovanie dotácií na prevádzku vysokých škôl. Naopak, apelujú na ňu, aby ich podporila navýšením rozpočtov ešte v tomto roku.
Zdroj: (SITA, kh;kl)
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.