Rektori žiadajú o stretnutie s premiérom k riešeniu krízového stavu vysokého školstva
Rektori vysokých škôl sa chcú stretnúť s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) k otázkam financovania vysokých škôl. Reagovali tak na návrh rozpisu dotácie pre verejné vysoké školy na rok 2022, z ktorého sú podľa vlastných slov pobúrení. Navrhované zníženie dotácie spolu s nárastom cien energií je podľa Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) likvidačné, pretože priamo ohrozuje základný chod univerzít.
Ako ďalej vysvetlili, zníženie dotácie spôsobí zvýšenie odlivu študentov a mladých kvalitných pedagógov a vedcov do zahraničia a bude závažnou prekážkou realizácie ohlasovanej reformy. O návrhu rokovala SRK v stredu 13. januára 2022. Informovala o tom v tlačovej správe referentka pre komunikáciu s médiami SRK Ľubica Benková.
„Medziročný pokles dotácie pre verejné vysoké školy o 27 miliónov eur a deficit z roku 2021 vo výške 18 miliónov eur spolu s odhadom zvýšených nákladov na energie bude predstavovať celkový deficit vo výške viac ako 60 miliónov eur. Vzhľadom na uvedené požiadame predsedu vlády SR o pracovné stretnutie k riešeniu krízového stavu vysokého školstva,“ uviedol prezident SRK Rudolf Kropil.
Benková poukázala na to, že aj zahraničné autority zdôrazňujú, že slovenské vysoké školy sú dlhodobo podfinancované. Informácie o údajne porovnateľnom financovaní slovenských vysokých škôl s okolitými krajinami, či personálnom predimenzovaní slovenských vysokých škôl sú podľa rektorov zavádzajúce. Dodala, že v dôsledku pandémie, inflácie a energetickej krízy významne narastajú ceny komodít a vstupov, ktoré majú priamy vplyv na zabezpečenie prevádzky vysokých škôl. Deje sa to v čase, keď vysoké školy čelia náročnému procesu implementácie vnútorného systému zabezpečovania kvality vzdelávania. „Úsporné opatrenia a finančná nestabilita majú vážne dlhodobé až deštrukčné dôsledky na kvalitu a možnosti vzdelávania na slovenských vysokých školách. SRK požaduje dodatočné zdroje na vykrytie týchto zvyšujúcich sa nákladov,“ poznamenala.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).