Remišová označila organizovanie referenda a zneužívanie frustrácie ľudí za cynizmus a arogantné, sebecké chrapúnstvo
Referendum o predčasných voľbách by sa konať nemuselo, ak by poslanci strany Za ľudí, ktorí sú v parlamente už iba dvaja, zahlasovali s opozíciou za zmenu ústavy, čím by sa celá vec jednoducho vyriešila a ušetrili by sa nielen finančné prostriedky, ale vyriešila by sa i ústavná kríza. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút dvanásť podpredseda strany Smer-SD a podpredseda parlamentu Národnej rady Juraj Blanár o možnosti skrátiť volebné obdobie referendom.
„Organizovať referendum a zneužívať frustráciu ľudí počas najväčšej krízy, ktorú tu máme, pokladám za cynizmus a za arogantné, sebecké chrapúnstvo,“ prezradila Veronika Remišová o tom, čo si o celej záležitosti okolo referenda myslí. „Čo sme sa z reakcie pani Remišovej dozvedeli? Že ústavou garantované právo na referendum, ktoré je definované petičným právom, je de facto chrapúnstvo, a že tých milión ľudí, ktorí to podpísali, sú chrapúni. To je výsledok toho, čo povedala pani Remišová,“ skonštatoval Juraj Blanár na margo slov šéfky koaličnej strany Za ľudí.
„Dôležitejšie je to, o čom to referendum je, a nie to, či je pani prezidentka nestranná, keď vyhlásila, že nebude ľudí vyzývať ísť na referendum, ale zároveň im v tom nebude brániť. Referendum je však v prvom rade o tom, že je to volebná kampaň Smeru a Hlasu,“ uviedla podpredsedníčka vlády, ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová. Rozoštvávať ľudí v čase, keď tu podľa šéfky Za ľudí je najväčšia energetická kríza, ktorá bude vrcholiť v januári, teda vyhadzovať peniaze na ich vlastnú volebnú kampaň ukrytú za referendom, je sebecké, cynické a najmä neúctivé voči občanom Slovenska. Veronika Remišová je presvedčená, že strana Smer-SD si vyjadreniami, že ak koalícia podporí zmenu ústavy o predčasných voľbách a oni im za to podporia všetky návrhy na pomoc ľuďom, berie občanov za rukojemníkov.
„Môj bývalý učiteľ by to nazval, že je to miešanie špinavých ponožiek s čistým príborom,“ zareagoval Juraj Blanár na slová Veroniky Remišovej a dodal, že aj voľby sú teda politická kampaň za štátne peniaze, lebo aj tie sú platené z financií štátu. „Referendum nepodporovala iba strana Smer-SD, ale aj iné politické strany a tiež Jednota dôchodcov Slovenska, a prezidentka tak svojím vyjadrením ukázala, že nie je prezidentkou všetkých občanov Slovenska,“ uviedol podpredseda Smeru-SD, podľa ktorého referendum je najvyššia forma demokracie.
Ľudia sa budú môcť v referende vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady, čo má zabezpečiť zmena ústavy. Juraj Blanár si myslí, že nízka účasť v nedávnych župných a komunálnych voľbách bola aj kvôli tomu, že prezidentka aj po druhýkrát zmarila referendum, ktoré inicioval Smer-SD spolu s ďalšími opozičnými stranami.
Zdroj: SITA, ta, ju
Odporúčané články
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.