Remišová žiada EK o pružné využívanie eurofondov na riešenie humanitárnej krízy vyvolanej vojnou na Ukrajine

Vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) požiadala Európsku komisiu o pružné využívanie eurofondov na riešenie humanitárnej krízy, ktorá je spôjená s rusko-ukrajinským konfliktom. Listom vyzvala Európsku komisiu na úpravu kohéznej politiky, ktorá by uvoľnila pravidlá pre využívanie eurofondov. Chce z nich dočasne financovať sociálne dávky a zdravotné poistenie pre utečencov z Ukrajiny. Informoval o tom odbor komunikácie ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) v tlačovej správe.
Na financovanie dôsledkov migračnej krízy navrhuje využiť aj Kohézny fond, ako aj možnosť presúvať alokácie medzi jednotlivými operačnými programami. „Ďalej sme za to, aby sa formou grantov umožnilo financovať prevádzkový kapitál pre podniky, vrátane veľkých podnikov a podnikov v ťažkostiach,“ uviedla Remišová. Vicepremiérka v liste tiež žiadala o nový balík legislatívnych zmien, ktoré by pomohli využívať voľné zdroje z eurofondov na kompenzáciu inflačného rastu cien tovarov a služieb.
List Remišovej nadväzuje na iniciatívu 10 krajín Európskej únie, ktoré sú najviac zasiahnuté utečeneckou krízou vyvolanou vojnou na Ukrajine (Slovensko, Česko, Poľsko, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Chorvátsko, Estónsko, Litva a Lotyšsko).
„Ruská agresia proti Ukrajine vyvolala najväčšiu utečeneckú krízu od druhej svetovej vojny. Svoje domovy muselo zo strachu o život opustiť už 7 miliónov ľudí, z toho pol milióna utečencov prešlo cez slovensko-ukrajinskú hranicu. Ak by Komisia naše požiadavky vypočula, bolo by to v prospech Slovenska. Účinné riešenia na pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou by pružnejšie mohli prijímať všetky ministerstvá, ktoré majú k dispozícii eurofondy,“ uzavrela vicepremiérka s tým, že by nové pravidlá uľahčili situáciu aj ďalším členským štátom Európskej únie, ktoré čelia utečeneckej kríze v prvej línii.
Zdroj: (SITA, mt;bfe)
Odporúčané články

Sídlisko Ťahanovce ožilo tradičnými zabíjačkovými hodmi, ktoré spojili dobré jedlo, folklór a komunitnú atmosféru. Organizátori stavili na dostupnosť podujatia a efektívne využitie financií, pričom do príprav sa zapojili mestská časť a Združenie žien Slovenska.

Mestská časť Košice-Západ spúšťa ďalší ročník iniciatívy zameranej na revitalizáciu verejných priestranstiev. Obyvatelia Terasy budú mať možnosť získať záhradnícky materiál na skrášlenie predzáhradiek, pričom projekt odštartuje 5. marca 2025. Celkovo je naň vyčlenených 5 000 eur.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.