Rezešov človek priznal, že vo VSŽ podpísal pochybné faktúry
KOŠICE – V kauze fiktívnej rekonštrukcie za peniaze VSŽ včera odznela výpoveď ďalšieho svedka. Ukázala vážne nedostatky obžaloby, ktorú rieši Okresný súd Košice II od roku 2001.
Prokuratúra v obžalobe tvrdí, že v rokoch 1996 až 1998 riaditeľ kancelárie prezidenta VSŽ Milan Baran a šéf predstavenstva stavebnej firmy Ferrost František Cibuľa zariadili, že železiarne zaplatili 125 miliónov korún ( 4,15 milióna eur) za prestavbu svojej budovy v Bratislave, hoci bola novostavbou a žiadne práce sa na nej neurobili.
Súd na návrh obžalovaného Barana vypočul Jána Margitu, ktorý ho v roku 1998 vystriedal na poste riaditeľa kancelárie prezidenta VSŽ. K zmene došlo, keď sa prezidentom namiesto Jána Smereka stal Július Rezeš. Margita pred súdom priznal, že dve z ôsmich fiktívnych faktúr Ferrostu, ktorých odsúhlasenie kladie prokuratúra za vinu Baranovi, podpísal v septembri a novembri 1998 on. Boli na sumu 22,5 milióna a 23,3 milióna korún.
Stačil mu na to stavebný denník a krycí list rozpočtu stavby. V budove na Jégého ulici v Bratislave nikdy nebol. „Vycestovali sme tam asi šesť ľudí z hospodárskej správy VSŽ skontrolovať práce. Pracovník SBS nám povedal, že nemôžeme vstúpiť, lebo pán Mečiar má poradu. Tak sme sa vrátili do Košíc,“ vysvetľoval.
HZDS, strana premiéra Vladimíra Mečiara, mala vtedy bratislavskú expozitúry VSŽ v prenájme a mala v nej sídlo.
Po opakovaných otázkach sudcu, prokurátora aj Barana svoj súhlas na úhradu faktúr Margita bránil aj tým, že bol vo funkcii šéfa kancelárie prezidenta VSŽ krátko a všetko sa musel narýchlo naučiť.
Do funkcie Margitu menoval Ľubomír Solár, jeden z členov predstavenstva, známeho ako kindermanažment, ktorý železiarne priviedol na pokraj krachu. Jeho priamym nadriadeným bol Július Rezeš. Svedok ale tvrdil, že nikto mu pokyn na podpis faktúr nedal.
Rezeš junior, ktorého otec za Mečiarovej vlády VSŽ privatizoval, na pojednávaní vypovedal, že o rekonštrukcii budovy v Bratislave vie len z médií.
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Slovenská pošta spúšťa najdostupnejší bankomat a vkladomat

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Finančná správa odhalila na hraničných priechodoch s Ukrajinou nelegálny vývoz liekov (FOTO)

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie

Knižnica hračiek oslavuje 1. narodeniny

O pribúdajúcich požiaroch kontajnerov v meste rokovali na okresnom úrade

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (25.5. – 31.5.2026)
Najnovšie články

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku

Tip na recept: Pečený karfiol s parmezánom a bylinkovým dipom

Predpoveď počasia na dnešný deň (30.5.2026)

V Kapušianskych Kľačanoch mal muž napadnúť dieťa, skončilo v nemocnici
