Rezort obrany prijme opatrenia k využívaniu slovenského vzdušného priestoru
Ministerstvo obrany SR (MO SR) prijme opatrenia k využívaniu slovenského vzdušného priestoru v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. Cieľom opatrení bude zaručiť obranu Slovenskej republiky a plnenie úloh v prospech Ozbrojených síl SR ako aj síl NATO. Vyplýva to z materiálu, ktorý dnes schválila vláda. Rezort obrany týmto reagoval na aktiváciu opatrenia v rámci systému reakcie na krízové situácie Severoatlantickej aliancie. Ministerstvo obrany preto plánuje vykonať opatrenia na koordináciu medzi vojenskými a civilnými poskytovateľmi leteckých navigačných služieb.
„Realizáciou uvedených opatrení môže nastať obmedzenie využívania vzdušného priestoru pre civilných používateľov vzdušného priestoru SR, ktoré však vzhľadom na aktuálne rýchlo sa meniacu bezpečnostnú situáciu nie je možné v súčasnosti exaktne identifikovať,“ vysvetľuje MO SR. Tieto opatrenia by zahŕňali najmä zriadenie dočasne obmedzených alebo vyhradených priestorov na účely plnenia úloh ochrany a obrany vzdušného priestoru SR.
„V týchto priestoroch bude po ich aktivácii vykonávaná vojenská letecká prevádzka plniaca čiastkové i komplexné misie (spravidla prelety územia SR), realizovaná lietadlami, vrátane bezpilotných prostriedkov členských štátov NATO, ktorým nemôžu byť poskytované letové prevádzkové služby civilným poskytovateľom leteckých navigačných služieb. Primárne sa jedná o lety podľa iných pravidiel ako pre civilné letectvo a lety, ktoré nespĺňajú požiadavky na palubné vybavenie,“ doplnil rezort obrany. Riadenie letov v týchto priestoroch bude zabezpečovať MO SR.
Zdroj: (SITA, kh;mb)
Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Ak patríte medzi milovníkov starožitností a jedinečných kuriozít, víkend vám ponúka dve skvelé príležitosti.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.