Rezort podporil projekty na záchranu pamiatok a rozvoj občianskej spoločnosti
Desiatky projektov v oblasti záchrany pamiatok, kultúry a rozvoja občianskej spoločnosti podporilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu. V tlačovej správe o tom informoval hovorca rezortu Andrej Ďuríček.
„Cestovný ruch vytvára veľmi dobré podmienky pre rozvoj miestnej ekonomiky a tvorbu nových pracovných miest. Jedným z predpokladov rozvoja udržateľného turizmu je ochrana a obnova nášho národného kultúrneho dedičstva. Slovensko má v tejto oblasti výrazný investičný dlh z minulosti, podporu potrebujú stovky pamiatok, mnohé z nich sú v havarijnom stave,“ uviedla vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí).
Z výzvy z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) sa v roku 2021 rozbehla podľa Remišovej obnova a záchrana 19 cenných pamiatok za takmer 15,7 milióna eur. Cieľom nie je len pamiatky zrekonštruovať, ale aj im vdýchnuť nový život. Preto rezort podporuje také projekty, ktoré obnovené pamiatky otvoria viac verejnosti, napríklad formou kultúrnych či vzdelávacích aktivít. Medzi obnovenými pamiatkami sú napríklad Draškovičovský kaštieľ zo 17. storočia v obci Čachtice, významná funkcionalistická pamiatka Nitry – Vila K., Evanjelické lýceum na Konventnej ulici v Bratislave či barokový kaštieľ rodiny Motešických v Ladcoch.
„Za dôležitú v týchto ťažkých časoch považujeme tiež podporu miestnych komunít a projektov, ktoré sa venujú mládeži alebo marginalizovaným rómskym komunitám,“ zdôraznila Remišová. Na miestny rozvoj a inklúziu išli granty vo výške takmer 12,5 milióna eur. Umožnia uskutočniť 22 projektov, ktoré uspeli v troch výzvach. Orientujú sa na rozvoj multifunkčných centier pre mládež v najmenej rozvinutých okresoch, na zlepšenie života obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít a na podporu miestnych iniciatív.
Z grantových programov Domáce a rodovo podmienené násilie išlo na deväť projektov venovaných prevencii a rozširovaniu povedomia o rovnoprávnosti žien a mužov z prvej výzvy viac ako 1,5 milióna eur. V roku 2021 boli ďalej vyhlásené dve otvorené výzvy, a to prvá za viac ako 3,3 milióna eur pre intervenčné tímy, ktoré lokálne pomáhajú obetiam a druhá vo výške dva milióny eur na zlepšovanie služieb v tejto oblasti.
Zdroj: (SITA, kh;isu)
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.