Rezort podporil projekty na záchranu pamiatok a rozvoj občianskej spoločnosti
Desiatky projektov v oblasti záchrany pamiatok, kultúry a rozvoja občianskej spoločnosti podporilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu. V tlačovej správe o tom informoval hovorca rezortu Andrej Ďuríček.
„Cestovný ruch vytvára veľmi dobré podmienky pre rozvoj miestnej ekonomiky a tvorbu nových pracovných miest. Jedným z predpokladov rozvoja udržateľného turizmu je ochrana a obnova nášho národného kultúrneho dedičstva. Slovensko má v tejto oblasti výrazný investičný dlh z minulosti, podporu potrebujú stovky pamiatok, mnohé z nich sú v havarijnom stave,“ uviedla vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí).
Z výzvy z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) sa v roku 2021 rozbehla podľa Remišovej obnova a záchrana 19 cenných pamiatok za takmer 15,7 milióna eur. Cieľom nie je len pamiatky zrekonštruovať, ale aj im vdýchnuť nový život. Preto rezort podporuje také projekty, ktoré obnovené pamiatky otvoria viac verejnosti, napríklad formou kultúrnych či vzdelávacích aktivít. Medzi obnovenými pamiatkami sú napríklad Draškovičovský kaštieľ zo 17. storočia v obci Čachtice, významná funkcionalistická pamiatka Nitry – Vila K., Evanjelické lýceum na Konventnej ulici v Bratislave či barokový kaštieľ rodiny Motešických v Ladcoch.
„Za dôležitú v týchto ťažkých časoch považujeme tiež podporu miestnych komunít a projektov, ktoré sa venujú mládeži alebo marginalizovaným rómskym komunitám,“ zdôraznila Remišová. Na miestny rozvoj a inklúziu išli granty vo výške takmer 12,5 milióna eur. Umožnia uskutočniť 22 projektov, ktoré uspeli v troch výzvach. Orientujú sa na rozvoj multifunkčných centier pre mládež v najmenej rozvinutých okresoch, na zlepšenie života obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít a na podporu miestnych iniciatív.
Z grantových programov Domáce a rodovo podmienené násilie išlo na deväť projektov venovaných prevencii a rozširovaniu povedomia o rovnoprávnosti žien a mužov z prvej výzvy viac ako 1,5 milióna eur. V roku 2021 boli ďalej vyhlásené dve otvorené výzvy, a to prvá za viac ako 3,3 milióna eur pre intervenčné tímy, ktoré lokálne pomáhajú obetiam a druhá vo výške dva milióny eur na zlepšovanie služieb v tejto oblasti.
Zdroj: (SITA, kh;isu)
Odporúčané články
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
Denný psychiatrický stacionár pri I. psychiatrickej klinike UNLP Košice usporiadal pre svojich pacientov jedinečný karneval plný farieb, hudby a radosti. Podujatie, ktoré spojilo pacientov, ich blízkych i odborníkov, malo nielen zábavný, ale aj terapeutický charakter.