Rezort školstva plánuje predložiť novú Stratégiu globálneho vzdelávania pre SR na roky 2022-2030
Rezort školstva plánuje v najbližšom čase na rokovanie vlády predložiť novú Stratégiu globálneho vzdelávania pre SR na roky 2022-2030.
Mladým ľuďom by mala pomôcť nadobudnúť kompetencie pre 21. storočie, ktoré im napríklad pomôžu porozumieť globálnym výzvam, novým prístupom na ich riešenie, ale aj motivovať ich k zapojeniu sa do tvorby a realizácie týchto riešení. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) pred časom prebralo agendu týkajúcu sa globálneho vzdelávania od rezortu zahraničných vecí. V kontexte toho rezort školstva redefinoval víziu globálneho vzdelávania a rozšíril hlavné zameranie z rozvojového vzdelávania na výchovu ku globálnemu občianstvu. Ministerstvo o tom informovalo na svojej webstránke.
MŠVVaŠ bolo prítomné aj na Európskom kongrese o výchove ku globálnemu občianstvu, ktorý sa konal Dubline. Na kongrese sa účastníci usilovali nájsť odpovede na otázky, aké zručnosti či hodnotové postoje by sme si mali osvojiť, aby sme ako jednotlivci, spoločnosť i ľudstvo zvládli globálne výzvy. „My, na Slovensku máme šťastie, že sme súbežne s prípravou novej európskej deklarácie mohli pracovať na našej novej národnej stratégii globálneho vzdelávania. To bolo pre prácu našich kolegov veľmi prospešné,“ vyjadril sa štátny tajomník pre inklúziu, národnostné školstvo a celoživotné vzdelávanie Slavomír Partila. Na kongrese ho zastúpili odborníci zo sekcie národnostného a celoživotného vzdelávania.
V rámci ministerskej konferencie bola prijatá aj nová európska Deklarácia o globálnom vzdelávaní s výhľadom do roku 2050. Pripravovaná slovenská stratégia by mohla byť prvou svojho druhu, ktorá bude v plnom súlade s prijatou európskou deklaráciou.
Zdroj: (SITA, kh, kl)
Odporúčané články
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.