Rezort školstva spúšťa možnosť navrhnúť členov správnych rád vysokých škôl
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spúšťa formulár, cez ktorý je možné zasielať návrhy kandidátov na členov správnych rád verejných vysokých škôl. Tými sa môžu stať najmä významné vedecké alebo umelecké osobnosti, predstavitelia verejného života a významní predstavitelia podnikateľskej oblasti. Úlohou správnych rád je najmä posilňovanie väzby verejnej vysokej školy a spoločnosti. Na tlačovej besede o tom informoval štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis.
Prijatím vysokoškolského zákona sa mal podľa Paulisa obmedziť politický vplyv na vysoké školy, ministerstvo nemôže členov správnych rád nominovať svojvoľne, musí čakať na nominácie od istých subjektov. Nominácie môžu podávať neziskové organizácie, Slovenská akadémia vied, samosprávy, verejné výskumné inštitúcie, ale aj združenia zamestnávateľov, múzeá, divadlá, galéria a pre konfesijné vysoké školy môžu nominácie zasielať aj cirkvi a náboženské spoločnosti. Požiadavky na členov správnych rád sa sprísnili, nemôžu sa nimi stať napríklad poslanci Národnej rady SR, členovia vlády, alebo zamestnanci ministerstiev, ale ani rektori, prorekori či dekani. „Členovia správnych rád budú po novom neodvolateľní. Správne rady okrem toho získali i niekoľko nových kompetencií, napríklad budú môcť participovať na voľbe rektora,“ dodal Paulis.
„Formulár na prihlasovanie je dostupný na stránke ministerstva školstva. Nominovaní by mali mať minimálne vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa, minimálne štvorročnú prax pri riadení právnickej osoby a schopnosti v oblasti nakladania s majetkom a finančnými prostriedkami,“ doplnil riaditeľ odboru vysokoškolského vzdelávania Marcel Vysocký.
Paulis tiež vyzval, aby oprávnené subjekty podávali nominácie. Návrhy je možné zasielať do 5. augusta. Ministerstvo by chcelo posielať nominácie na vysoké školy už v auguste.
Zdroj: (SITA, DSe;kl)
Odporúčané články
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.