Rezort vnútra aktívne pracuje na monitoringu štátnych hraníc (FOTO)

Do monitoringu štátnych hraníc sú zapojené hliadky policajného zboru z jednotlivých krajov, obvodné oddelenia, oddelenia služobnej kynológie, hliadky pohotovostnej motorizovanej jednotky, dopravnej polície, diaľničného oddelenia či mýtnej polície. Na základe rokovania krízového štábu ministra vnútra pomáha aj hasičský a záchranný zbor. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.
„Za včerajší deň bolo na území Slovenska zadržaných 222 nelegálnych migrantov, zintenzívnili sme spoluprácu operatívnych zložiek Slovenska, Maďarska, Rakúska a Česka pri eliminácii prevádzačstva. Faktom je, že primárne, približne v 80 percentách, prichádzajú do Európy nelegálni migranti zo Srbska, celkovo je na západnom Balkáne zaznamenaný nárast nelegálnej migrácie o 205 percent,” povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.
Na hraničnom priechode Čunovo–diaľnica, Komárno, Medveďov, Štúrovo sú aktuálne hliadky 24/7. „Kontroly na vnútorných hraniciach sú rozhodnutím zástupcov tých krajín, ktoré ich prijímajú. Slovensko sa odmieta stať zberným táborom pre migrantov, ktorých by vrátilo Česko či iné krajiny, potrebujeme nájsť spoločné partnerské riešenie na medzinárodnej úrovni s cieľom ochrániť hranicu schengenského priestoru. Preto som na pondelok zvolal pracovný obed v Bratislave na úrovni ministrov vnútra Slovenska, Česka, Rakúska a Maďarska,“ ďalej uvádza minister vnútra.
„Úrad hraničnej a cudzineckej polície tento rok prostredníctvom Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii zadržal 127 prevádzačov, ktorým sme preukázali 1850 migrantov,“ povedal riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Robert Gucký. „Dnes som osobne na území Maďarska, naše policajné hliadky pomáhajú maďarským kolegom a intenzívne si plnia svoje pracovné úlohy,“ povedal policajný prezident Štefan Hamran.
„Potrebujeme ďalej zvyšovať ochranu vonkajšej hranice EÚ. Bez dostatočne chránenej hranice je ohrozená celá naša migračná politika a vážne ohrozený základný pilier Schengenu – čo znamená voľný pohyb bez kontrol na vnútorných hraniciach EÚ,“ uzavrel minister Roman Mikulec.
Zdroj: (SITA, ta, kg)





Galéria
Odporúčané články

Žiaci z 34 základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice si dnes prevzali koncoročné vysvedčenia. V tomto školskom roku navštevovalo základné školy v meste 17 188 žiakov, z čoho bolo 335 odídencov z Ukrajiny. Naposledy dnes svojich spolužiakov v školských laviciach videlo 1 586 deviatakov, ktorí v septembri nastúpia na stredné školy. V materských školách sa do výchovno-vzdelávacieho procesu najmä hravou formou zapojilo 5 630 detí. Päť základných umeleckých škôl (ZUŠ) rozvíjalo talent 4171 žiakov a jazykové školy učili 1 057 poslucháčov.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.

Zavedenie tzv. združených zastávok v Košiciach, ktoré mali cestujúcim v mestskej hromadnej doprave umožniť pohodlnejší a bezpečnejší prestup medzi autobusmi a električkami na jednom mieste, sa opäť odkladá. Hoci projekt bol predstavený už na jeseň minulého roka a na vybraných miestach bolo osadené nové dopravné značenie, zastávky stále nie sú v prevádzke.