Rezort vyhlásil siedmy ročník súťaže Cena Slovenskej republiky za krajinu
Ministerstvo životného prostredia SR vyhlásilo siedmy ročník súťaže Cena Slovenskej republiky za krajinu. Kandidáti na udelenie ceny sa môžu prihlásiť prostredníctvom prihlášok. Informoval o tom štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Juraj Smatana (OĽaNO) a generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Michal Maco.
„Keď hovoríme o problémoch životného prostredia, zaznievajú slová ako znečistenie, ohrozené druhy, biotop, národné parky a podobne. Ale v skutočnosti kľúčový pojem, voči ktorému sa vzťahujeme je práve krajina. Krajinu máme zakódovanú do svojich myslí. Krajina je votknutá do našich sŕdc,” uviedol Smatana s tým, že pojem krajiny je taký silný, že je synonymom štátu.
Ako informoval Maco, formulár je možné si stiahnuť na webovej stránke www.cenazakrajinu.sk. Jednotlivé projekty môže prihlásiť samotný realizátor projektu alebo iná osoba so súhlasom realizátora. Kandidovať môžu aj tí, ktorí kandidovali v minulosti s výnimkou laureátov z minulých období, to znamená, že ak v minulosti vyhral ocenenie, s daným projektom sa nemôže prihlásiť. Prihlášky je možné predložiť národnému koordinátorovi, teda SAŽP do 30. júna. Predložené projekty budú podrobené administratívnej kontrole a posúdené z hľadiska oprávnenosti predloženia návrhov. Nominované projekty bude posudzovať odborná komisia zložená z odborníkov starostlivosti o krajinu, zástupcov verejnej správy, samospráv a zástupcov neziskového sektora. Nominovaní budú mať možnosť prezentovať svoje projekty v priebehu augusta 2022. Hodnotená bude komplexnosť a celkový prínos projektu, miera naplnenia kritérií pre posudzovanie ceny a ich dokladovania, príkladovosť, opakovateľnosť a udržateľnosť projektu a kvalita predložených podkladov, prihlášky a samotná prezentácia. Laureát ceny budúci rok získa nomináciu na účasti v cene Rady Európy za krajinu ako jediný nominant za Slovenskú republiku. Výsledky siedmeho ročníka budú prezentované v priebehu októbra 2022.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.