Rezort zdravotníctva predložil aktualizovanú stratégiu starostlivosti o zdravie do roku 2030

Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo do pripomienkového konania aktualizáciu strategického rámca starostlivosti o zdravie pre roky 2014 až 2030. Tento krok je nevyhnutnou podmienkou čerpania eurofondov. Materiál definuje strategické zámery na zlepšovanie zdravia obyvateľov a skvalitňovanie systému ambulantnej, ústavnej starostlivosti a elektronického zdravotníctva. V týchto oblastiach stanovuje cieľové hodnoty, ktoré sa majú dosiahnuť v roku 2030 a sumarizuje nástroje, ako ich naplniť.
Očakávanú dĺžku žitia u mužov materiál predpokladá na 77,6 roka a žien na 83 rokov pri prežití 63 zdravých rokov života. Jedným zo stanovených cieľov je, aby v roku 2030 malo 99 percent obyvateľov elektronické zdravotné knižky. Stratégia počíta s procesom starnutia a úbytkom obyvateľstva, ktorý sa zastaví najskôr ku koncu storočia. Nepriaznivý demografický vývoj, ktorý je nezvratný, znamená pre zdravotníctvo vyšší dopyt najmä v oblasti starostlivosti o starších pri súčasnom poklese zdravotníckych zamestnancov. Riešením má byť komunitná starostlivosť o zdravie s dôrazom na silné postavenie všeobecných lekárov, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, zníženie počtu akútnych lôžok a skrátenie hospitalizácie v nemocniciach, ale aj preventívne programy.
Kľúčovou časťou dokumentu je návrh sfunkčnenia systému, akým sa bude monitorovať dosahovanie cieľov. Monitorovanie a kontrola sa majú zabezpečovať na dvoch úrovniach, ministerstvom zdravotníctva a monitorovacou komisiou. Komisia bude zložená zo zástupcov rezortu zdravotníctva, Úradu verejného zdravotníctva SR, pacientskych, stavovských a neziskových organizácií, zdravotných poisťovní, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a vyšších územných celkov. Stanovisko komisie bude verejne dostupné na webe ministerstva zdravotníctva.
Zámery sa majú financovať zo štátneho rozpočtu, verejného zdravotného poistenia a eurofondov. Verejné zdravotné poistenie považuje rezort za kľúčový zdroj financovania zdravotnej starostlivosti, preto časť sa bude financovať z týchto zdrojov. „Hoci sa v strednodobom horizonte očakával len mierny nárast týchto zdrojov, vďaka ekonomickému rastu výrazne rástol objem zdravotných odvodov od ekonomicky aktívneho obyvateľstva,“ uvádza sa v materiáli. V roku 2022 sú výdavky verejného zdravotného poistenia rozpočtované vo výške 5,7 miliardy eur.
Zo štátneho rozpočtu je na obnovu a modernizáciu zdravotníckych zariadení vyčlenených 6,4 miliardy eur a z plánu obnovy sa predpokladá vyčerpať 199 mil. eur v roku 2022. Celková predpokladaná výška čerpania prostriedkov z plánu obnovy na zdravotníctvo je 1,32 miliardy eur. Najmä pri veľkých infraštruktúrnych projektoch sa počíta aj s financovaním formou verejno-súkromného partnerstva (PPP), prostredníctvom ktorého sa každoročne v Európe vybuduje niekoľko desiatok zdravotníckych zariadení, od špecializovaných ambulancií, diagnostických centier až po univerzitné nemocnice.
Zdroj: (SITA, su;avl)
Odporúčané články

Viaceré domácnosti v Košiciach, Poproči a Čiernej nad Tisou sa dnes ocitli bez dodávky pitnej alebo teplej úžitkovej vody. Dôvodom sú havarijné opravy a technické zásahy na vodovodnom potrubí, ktoré prebiehajú v správe Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a teplárenských prevádzkovateľov.

V najbližších dňoch dôjde v Košiciach k zmene režimu fungovania cestnej svetelnej signalizácie na viacerých svetelne riadených križovatkách a priechodoch pre chodcov. Úpravy sa týkajú Triedy SNP, Prešovskej a Sečovskej cesty a Južného nábrežia.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.