Rezort zdravotníctva sa zameria na dezinformácie o liekoch
Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo projekt na zefektívnenie liekovej politiky prostredníctvom faktorov, ktoré vplývajú na ľudské rozhodovanie. Rezort sa v rámci projektu zameria aj na dezinformácie v liekovej politike. Agentúru SITA o tom informovala Monika Kállaiová z behaviorálneho a experimentálneho ekonomického tímu (beet), ktorý je v rámci rezortu zdravotníctva realizátorom projektu.
Ako uviedla Kállaiová, komunita lekárov a pacientov čelí množstvu dezinformácií a mylných informácií, ktoré udávajú ďalšie smerovanie liekovej politiky na Slovensku. „Vedomé a nevedomé predsudky k daným spôsobom liečby a liekom ďalej ovplyvňujú ich vnímanie, čo ale značne znižuje efektivitu a námahu ministerstva vynaloženú na riešenie liekovej politiky,“ hodnotí beet. Preto sa behaviorálny tím rezortu chce zamerať na dezinformácie a usilovať sa o nápravu mienky. „K veľkému náporu na riešenie daných problematík bude dochádzať najmä v tomto a budúcom roku, nakoľko sa ministerstvo zdravotníctva ešte stále spamätáva z množstva dezinformácií a správania občanov, ktorému čelilo po sprístupnení očkovania proti ochoreniu COVID-19,“ napísal realizátor.
Projekt s názvom Zvyšovanie efektivity liekovej politiky vďaka využívaniu behaviorálnych nástrojov sa okrem dezinformácií v liekovej politike sústredí aj na rozhodovanie lekárov pri predpisovaní liekov či nedodržiavanie liečby pacientmi. „Pri tomto projekte sa snažíme nastaviť stratégiu pre znižovanie bariér a predsudkov občanov k určitým druhom liečiv s cieľom zlepšiť ich zdravie,“ definoval realizátor projektu prínos pre pacientov. Na projekte sa zúčastnia experti z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a pripoja sa aj ďalší zahraniční odborníci v danej oblasti. Realizácia je naplánovaná od druhého polroka 2022 a ukončiť sa má v prvom polroku 2023.
Zdroj: (SITA, su;avl)
Odporúčané články
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.