Richard Raši: V boji proti šíreniu nového koronavírusu využijeme eurofondy
Dosluhujúci vicepremiér Richard Raši (Smer-SD) sa snaží vyrokovať financie z existujúcich eurofondov na pomoc pri sanovaní škôd vyplývajúcich z nákladov v boji proti šíreniu nového koronavírusu.
Médiá o tom informoval na tlačovom brífingu vo štvrtok (19. 3.). Nová vláda bude mať podľa Rašiho slov k dispozícii 527 miliónov eur, ktoré už sú na účtoch, a bude ich môcť použiť do niekoľkých týždňov.
[ad][/ad]Mobilizácia peňazí z eurofondov
Na úrovni Európskej komisie (EK) sa podľa vicepremiérových slov vytvorila iniciatíva, ktorej cieľom je mobilizovať maximálny možný objem peňazí z existujúcich eurofondov, ktoré majú vyčlenené jednotlivé členské štáty na boj proti novému koronavírusu.
„Máme voľné prostriedky, ktoré sú ešte nevyčerpané zo súčasného programového obdobia. Je ich zhruba 30 %,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie centrálny koordinačný orgán Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) Denisa Žiláková. Na tieto peniaze budú platiť flexibilnejšie podmienky.
Ušetrí sa aspoň rok času
„Zástupcom členských krajín sa zároveň podarilo vyrokovať, že EK vyčlení členským štátom, respektíve umožní flexibilne presúvať, finančné prostriedky v rámci prioritných osí až do výšky ôsmich percent bez potreby schvaľovacieho procesu na úrovni EK,“ uviedol Raši.
V praxi to podľa neho znamená, že Slovensko môže získať ďalších niekoľko stoviek miliónov eur. „Dôležité je, že tým, že to nebude EK schvaľovať komplikovanou procedúrou, sa ušetrí minimálne jeden rok času,“ dodal Raši.
[ad2][/ad2]Aj spätné financovanie nákladov
Podľa vicepremiérových slov má EK v zrýchlenom režime do konca marca upraviť legislatívu tak, aby mohli byť z eurofondov financované aktivity, na ktoré doteraz nebolo možné práve eurofondy využiť. EK umožní aj spätné financovanie nákladov, ktoré vznikli v súvislosti so šírením nového koronavírusu od 1. februára.
Peniaze bude možné použiť v praxi napríklad na refinancovanie strát v zariadeniach stravovania, na nákup zdravotníckych zariadení spojených s liečbou nového koronavírusu či na podporu krátkodobého zamestnávania.
„V najbližšom čase budú pripravené jednotlivé výzvy, ktoré budú akceptovať všetky tieto oprávnené výdavky, ktoré by mohli pomôcť v boji s novým koronavírusom,“ dodala Žiláková. Z eurofondov by mohli byť podľa jej slov financované aj testovacie prístroje a testovacie prevádzky.
Čítajte aj:
- Taxislužba Bolt spúšťa rozvoz balíčkov s potravinami aj v Košiciach
- Obchodné reťazce umožnili seniorom prednostné nakupovanie
- Košický kraj distribuuje ochranné pomôcky ambulantným lekárom
- NCZI spustilo interaktívnu mapu údajov o koronavíruse na Slovensku
- Vláda navrhuje zrušiť sankcie za neskoré podanie daňového priznania
(TASR)
Odporúčané články
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.