Robert Fico: Gorila je „obludnou kauzou druhej Dzurindovej vlády“
Smer nemá s kauzou Gorila nič spoločné, povedal predseda koaličného Smeru-SD Robert Fico vo videu na sociálnej sieti. Doplnil, že Gorila je podľa neho „obludnou kauzou druhej Dzurindovej vlády“.
Podľa Fica išlo v Gorile o provízie z privatizácie strategických podnikov a kupovanie poslancov v prospech skupiny Penta. „Tí, čo by mali najviac mlčať a chodiť od hanby po kanáloch, robia vyhlásenia, ktorými sa vlastnú kauzu snažia za každú cenu hodiť na Smer,“ doplnil predseda Smeru.
Vo videu Fico kritizoval nezaradeného poslanca Národnej rady SR a lídra strany Spolu Miroslava Beblavého, predsedu SaS Richarda Sulíka a exprezidenta a predsedu strany Za ľudí Andreja Kisku.
Reakcia Rašiho a Žigu
Pokiaľ je nahrávka rozhovoru medzi Marianom Kočnerom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom autentická, mali by osoby, ktoré sa v nej vyskytli, skončiť vo verejnom živote.
Pred rokovaním vlády to v pondelok vyhlásil vicepremiér pre investície a informatizáciu a podpredseda Smeru-SD Richard Raši.
„Pokiaľ je tá nahrávka autentická, aj obsahovo, aj z hľadiska osôb, ktoré komunikovali, mala by znamenať pre kohokoľvek, kto sa v nej nachádza, absolútnu stopku vo verejnom, politickom živote, vo výkonnej, súdnej moci, v prokuratúre, polícii. Bez pardonu, stopku,“ povedal Raši novinárom.
Voľba generálneho prokurátora v Národnej rade (NR) SR v roku 2010 bola podľa Rašiho sprevádzaná pochybnosťami, no nechcel povedať, ako hlasoval. Minister hospodárstva a takisto podpredseda Smeru-SD Peter Žiga novinárom povedal, že v tejto voľbe hlasoval za Trnku.
„Je to strašné, mám pocit, že sa tam rozprávajú o veciach, ktoré majú ďaleko od právneho štátu. Treba urobiť vážne zásahy v rámci toho, ako to fungovalo,“ reagoval Žiga na zverejnenú nahrávku.
[ad][/ad]Apel na morálku
Premiér Peter Pellegrini apeloval na morálku osôb, ktoré figurujú v nahrávkach súvisiacich s kauzou Gorila. Mali by podľa neho zvážiť svoje ďalšie fungovanie vo verejných funkciách.
Povedal to v súvislosti so zverejnenou nahrávkou rozhovoru podnikateľa Mariana Kočnera a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.
Vláda je podľa neho pripravená pomôcť, ak súdnictvu a prokuratúre chýbajú nástroje na efektívne očistenie sa. Garantoval, že policajtom nikto nebude brániť v zodpovednom výkone práce.
Pellegrini pripomenul, že v kauze Gorila šlo o kupovanie poslancov a privatizáciu majetku v období bývalej vlády. Je podľa neho zrejmé, že v nekalých praktikách aktéri kauzy pokračovali vydieraním medzi sebou.
„Ako predseda vlády chcem apelovať na morálku a osobnú zodpovednosť ľudí, ktorí v týchto nahrávkach figurujú, aby zvážili svoje ďalšie fungovanie vo verejných funkciách,“ povedal Pellegrini.
Ak prokuratúre a súdnictvu chýbajú zákonné nástroje na efektívne očistenie sa, vláda je podľa neho pripravená pomôcť. „Som pripravený kedykoľvek sa stretnúť na pracovnom rokovaní s predsedníčkou súdnej rady (Lenkou Praženkovou, pozn. TASR), ako aj s generálnym prokurátorom (Jaromírom Čižnárom, pozn. TASR), ak o to požiadajú,“ skonštatoval.
Ak bude potrebné zmeniť zákony, aby aj generálny prokurátor mohol konať, Pellegrini je podľa svojich slov pripravený ich legislatívne návrhy pretaviť do vládnych a v skrátenom konaní ich predložiť na schôdzu Národnej rady SR.
Zdôraznil potrebu nastolenia očistného procesu v súdnictve a prokuratúre. Zároveň vyzval opozíciu, aby nezovšeobecňovala konania jednotlivcov a neurážali tak poctivých prokurátorov, policajtov a sudcov. Pranierovať by sa podľa neho mali jednotlivci.
Denník N informoval o tom, že získal 70-minútovú nahrávku rozhovoru medzi Trnkom a Marianom Kočneerom. Zvukový záznam z leta 2014 si mal urobiť Marian Kočner. Týkať sa má údajného Trnkovho pokusu o vydieranie spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka nahrávkou jeho rozhovoru v konšpiračnom byte z kauzy Gorila.
Podľa Denníka N Kočner vyšetruje bývalého generálneho prokurátora, vrieska naňho vulgarizmy, vyhráža sa jemu aj jeho kumpánom fyzickou likvidáciou a tým, že jeho syn skončí. Haščák sa dištancuje od všetkých „domnelých aktivít“, s ktorými má byť podľa komunikácie spájaný, a odmieta ich.
Zverejnený rozhovor medzi Marianom Kočnerom a Trnkom sa mal týkať aj kupovania poslancov parlamentu v roku 2010, keď sa mal stať Trnka generálnym prokurátorom.
[ad2][/ad2]Čítajte aj:
- Prezidentka verí, že informácie z nahrávky nezostanú bez reakcie orgánov
- Haščák sa dištancuje od aktivít Kočnera a Trnku
Odporúčané články
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.