Roberta Kaliňáka prepustili z väzby. Dôvody kolúznej väzby u neho nezistili

Bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka obvineného v kauze Súmrak prepustil Najvyšší súd SR (NS SR) z väzby. Ako informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová, senát v zložení z predsedu senátu Petra Hatalu a členov Juraja Klimenta a Petra Štifta dnes rozhodol jednomyseľne tak, že napadnuté uznesenie Špecializovaného trestného súdu z 23. apríla, ktorým vzal obvineného do väzby, zrušil.
„Trestné stíhanie obvineného považuje senát NS SR vo všetkých bodoch, ktoré sa mu kladú za vinu za dôvodné, avšak sťažnostný súd, na rozdiel od sudcu pre prípravné konanie, žiadne dôvody kolúznej väzby u obvineného nezistil,” povedala hovorkyňa. Doplnila, že rozhodnutiu o väzbe predchádzalo oznámenie zaujatosti zo strany všetkých členov senátu, o ktorých iný senát NS SR rozhodol 1. mája tak, že nie sú zaujatí. „Následne senát rozhodol o námietke zaujatosti podanej obvineným R. K. voči sudcovi Klimentovi tak, že nie je zaujatý,” dodala Važanová.
Robert Kaliňák po prepustení uviedol, že jeho obvinenie a väzba sú stalinistickým výkonom práva. Veci, ktoré sú uvedené v obvinení, považuje za nezmysly. „O tom, že toto je politický proces, nie je žiadnych pochýb, to je úplne jasné,“ povedal. Zároveň však doplnil, že postup ústavu na výkon väzby a celého jeho personálu bol absolútne profesionálny.
Obhajca obvineného David Lindtner skonštatoval, že väzobné dôvody v uznesení o vzatí Roberta K. do väzby boli absurdné. „Najvyšší súd sa podľa môjho názoru správne stotožnil s rozsiahlou argumentáciou, ktorú sme predložili my. Je absurdné, aby sa kolúzne dôvody opierali o tlačové konferencie z roku 2020 a zo šiesteho a siedmeho mesiaca roku 2021,“ zdôvodnil Lindtner.
Exministra zadržali v stredu 20. apríla pri akcii Súmrak. Obvinený je zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a tiež ohrozenia daňového tajomstva.
Ministerka investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) rešpektuje rozhodnutia súdov, aj keď sa jej nemusia páčiť. Napísala to na sociálnej sieti ako reakciu na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o prepustení bývalého ministra vnútra Roberta K. z väzby. Zároveň pripomenula, že stíhanie bývalého politika je podľa súdu dôvodné.
„Smeráci sa vyhrážajú súdom a polícii vždy, keď im rozhodnutia nevyhovujú,” skonštatoval Remišová s tým, že práve v prístupe k rozhodnutiam orgánov je rozdiel medzi koalíciou a opozíciou.
Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o exministrovi vnútra Robertovi K. o prepustení z väzby je dôkazom toho, že súdy pracujú nezávisle, nie na objednávku, ako to bolo zvykom za čias vlád Smeru – sociálnej demokracie (Smer-SD). Uviedol to predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš. V tlačovej správe o tom informoval hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.
„Najvyšší súd skonštatoval, že trestné stíhanie Roberta K. je dôvodné vo všetkých bodoch, ktoré sa mu kladú za vinu. Trestné stíhanie Roberta K. pokračuje a je naďalej obvinený zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny,“ skonštatoval Šipoš.
Zdroj: (SITA, sa;DSe)
Odporúčané články

Násilie na ženách je neakceptovateľné a v našej spoločnosti mimoriadne závažný problém. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová na svojej sociálnej sieti v súvislosti so smrťou 21-ročnej ženy v Novom Meste nad Váhom.

Na mestskom zastupiteľstve v Košiciach bol predložený návrh na úpravu počtu mestských častí. Ak by bol úspešný, metropola východu by namiesto 22 mestských častí mohla mať deväť, desať alebo jedenásť mestských častí, v závislosti od vybraného modelu.

Trestnému stíhaniu za ublíženie na zdraví a ohrozenie pod vplyvom návykovej látky čelí 35-ročná vodička z Košíc, ktorá opitá spôsobila dopravnú nehodu, pri ktorej sa ťažko zranil druhý vodič.